دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


آنچه باید در مورد گوش درد و آلرژی بدانید

گوش درد یکی از علائم عفونت گوش میانی است که اوتیت میانی نیز نامیده می شود. سایر علائم احتمالی شامل احساس پری گوش، فشار، صدای ترکیدن در گوش و کاهش شنوایی است.

درمان عفونت گوش

آلرژی به خودی خود باعث گوش درد نمی شود، اما به طور بالقوه می تواند با ایجاد عفونت گوش منجر به گوش درد شود.

رینیت آلرژیک، که به عنوان تب یونجهنیز شناخته می شود، می تواند منجر به اختلال عملکرد شیپور استاش به دلیل تورم در مخاط بینی شود.از آنجایی کهشیپور استاشبینی را به گوش میانی متصل می‌کند، در صورتی که این لوله به درستی کار نکند، مایع درگوش میانی جمع شده و باعث عفونت می‌شود.

گوش دردیکی از علائم عفونت گوش میانی است که اوتیت میانی نیز نامیده می شود. سایر علائم احتمالی شامل احساس پری گوش، فشار، صدای ترکیدن در گوش و کاهش شنوایی است.

گرفتگی گوش

علل گوش درد

دلایل مختلفی برای گوش درد وجود دارد، از جمله:

عفونت گوش: عفونتگوشمیتواند در گوش خارجی،گوش میانیو گوش داخلی رخ دهد.

تغییرات فشار:تغییرات فشار ممکن است در حین پرواز یا غواصی رخ دهد.

اختلال عملکرد شیپور استاش:شیپوراستاشبه تنظیم فشار داخل گوش کمک می کند.اگر شیپور استاش عملکرد نادرست داشته باشد، گوش درد ممکن است رخ دهد.

جرم گوش:اگر موم در گوش شما جمع شود، ممکن است منجر به گوش درد شود.

جسم خارجی در گوش:جسمی مانند یک اسباب بازی کوچک، یک بادام زمینی یا حشرات می تواند به داخل گوش وارد شود.این موضوع بیشتر در کودکان دیده می شود.

نیش حشرات:نیش حشره در موارد نادر می تواند منجر به گوش درد شود.

بیماری های پوستی:کلستئاتومیا رشد غیرسرطانی پوست، می تواند منجر به گوش درد شود.اگزماییکه در گوش ایجاد می شود نیز می تواند باعث گوش درد شود.

التهاب رگ های خونی:اگر رگ های خونی شما ملتهب شوند، باعث گوش درد می شوند.به طور معمول، این مشکل به دلیل عفونت مزمن گوش رخ می دهد.

پلی کندریت عودکننده:این بیماری تخریبی باعث التهاب در غضروف از جمله غضروف گوش می شود.

آسیب:اگر هر نوع آسیب یا ضربه ای که به گوش وارد شود، می تواند منجر به گوش درد شود.آسیب می تواند موارد مختلف از جمله سرمازدگی یا سوختگی تا یک اختلال مخرب مثل اوتیت بدخیم خارجی (نوعی عفونت باکتریایی که مجرای شنوایی خارجی و قاعده جمجمه را درگیر می کند) باشد.

ماستوئیدیت:این نوع عفونت استخوان پشت گوش را تحت تأثیر قرار می دهد.

سندرم مفصل گیجگاهی فکی (TMJ):TMJفک را تحت تاثیر قرار می دهد، اما درد ناشی از این اختلال می تواند به گوش ها سرایت کند.

مشکلات دندانی:مواردی مانندپوسیدگی دندان هادر صورت عدم درمان می توانند منجر به گوش درد شوند.

سایر بیماری ها نیز می تواند در موارد نادرتر منجر به گوش درد شود، از جمله:

سندرم رمزی هانت که یک اختلال عصبی نادر است و باعث فلج عصب صورت و راش در گوش یا دهان می شود.

برخی از انواعآرتریت

رفلکس اسید

تومور سر یا گردن

تیروئیدیت

چرا عفونت گوش در کودکان شایع تر است؟

شیپور استاش در بیشتر موارد بسته می باشد و معمولا فقط در صورت نیاز در حین فعالیت هایی مانند بلعیدن، خمیازه کشیدن یا جویدن باز می شود.با افزایش سن، عملکرد شیپور استاش می تواند تغییر کند. شیپور استاش دربزرگسالان معمولا عمودی، پهن و سفت است و باعث می شود مایعات از گوش عبور کرده و از گوش خارج شوند.در کودکان، این فرآیند تخلیه دشوارتر است، زیرا شیپور استاش آن ها افقی تر، باریک تر، کوتاه تر و منعطف تر می باشد.به همین دلیل است که کودکان بیشتر مستعد عفونت گوش هستند.

آلرژی چگونه باعث گوش درد می شود

وقتی فردی در معرض ماده ای قرار می گیرد که به آن حساسیت دارد، آلرژن به آنتی بادی های آلرژیک او که به ماست سل ها یا بازوفیل ها متصل هستند، متصل می شود.این فرآیند منجر به آزاد شدن هیستامین می شود.هیستامین ها ترکیباتی هستند که در پاسخ ایمنی بدن نقش دارند. آن ها باعث ایجاد یک پاسخ التهابی می شوند.

آلرژی بینیبه ویژه منجر به گوش درد می شود.التهاب غشاهای مخاطی حفره‌های بینی و گوش می‌تواند باعث انسداد گوش شود.وقتی مایع به دلیل انسداد نمی تواند تخلیه شود، تجمع می یابد و باعث فشار و درد می شود.

علائم

گوش درد مرتبط با آلرژی می تواند با علائم مختلفی همراه باشد.علائم شامل فشار داخل گوش و عفونت گوش می باشد.در برخی موارد، آلرژی هایی که گوش را تحت تاثیر قرار می دهد می تواند منجر به کاهش شنوایی شود.

عفونت گوش

فشار

آلرژی هم چنین می تواند منجر به گوش گرفتگی شود.این احتقان منجر به ذخیره مخاط در شیپور استاش یا گوش میانی می شود.هنگامی که این احتقان منجر به انسداد در گوش شود، درد ایجاد می شود.

عفونت

عفونت گوش شایع ترین علت گوش درد است.عفونت می تواند در گوش خارجی، میانی و داخلی ایجاد شود.عفونت گوش در کودکان شایع است، اگرچه ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد.

علل مختلفی برای عفونت گوش وجود دارد.به عنوان مثال عفونت گوش میانی معمولا توسط ویروس ها ایجاد می شود.عفونت گوش هم چنین می تواند در نتیجه آلرژی به دلیل احتقان و التهاب ایجاد شود.

قارچ گوش

آگاهی از تفاوت بین گوش درد ناشی از آلرژی و گوش درد ناشی از عفونت بسیار مهم است.عفونت گوش با علائم مختلف دیگری همراه می باشد، از جمله:

تحریک پذیری

از دست دادن اشتها

بد خوابی

تب

ترشح مایع از گوش که ممکن است سفید، قهوه ای یا زرد باشد

کم شنوایی

اگر گوش درد مرتبط با آلرژی دارید اما متوجه شدید که علائم بیشتری ایجاد شده است، ممکن است عفونت گوش داشته باشید.

اختلال شنوایی

آلرژی هم چنین ممکن است باعث کاهش شنوایی شود.هنگامی که آلرژی شروع به بهبود می کند، شنوایی نیز بهبود می یابد.

کم شنوایی به دلیل وجود انسداد در گوش رخ می دهد.انسدا می تواند در گوش میانی یا مجرای گوش باشد.وقتی انسداد به اندازه کافی بزرگ شود، مانع عبور صداها می شود.

سایر علائمی که ممکن است در کاهش شنوایی ناشی از آلرژی وجود داشته باشد شامل احساس پری گوش ، ترشح از گوش و گوش درد می باشد.

درمان

هنگامی که آلرژی باعث گوش درد می شود، باید با مصرف داروهای آلرژی آن را درمان کنید.

اگر بدانید دلیل آلرژی شما چیست، درمان بسیار آسان تر است.اگر این علت را نمی دانید، ابتدا باید بفهمید که چه چیزی باعث واکنش آلرژیک می شود.چندین راه مختلف برای درمان آلرژی وجود دارد که پس از آن درد گوش را تسکین می دهد.

درمان دارویی وزوز گوش

داروهای ضد احتقان ها

از آنجایی که احتقان ناشی از آلرژی می تواند منجر به گوش درد شود، مصرف داروی ضد احتقان می تواند به کاهش علائم و کاهش فشار در گوش کمک کند.داروهای ضد احتقانباعث انقباض عروق خونی که به دلیل آلرژی گشاد شده اند، می شوند و در نتیجه احتقان را برطرف می کنند.

اگرچه این داروها علت اصلی آلرژی را برطرف نمی کنند، اما احتقان ها می توانند با از بین بردن احتقان، گوش درد را تسکین دهند.

اسپری کورتیکواستروئیدی بینی

اسپری های کورتیکواستروئیدی بینی به داخلبینی اسپریمی شوند تا به کاهش التهاب کمک کنند.آن ها می توانند به درد گوش ناشی از آلرژی کمک کنند زیرا انسداد بینی را که می تواند گوش ها را مسدود کرده و باعث درد شود را کاهش می دهد.

درمان عفونت گوش

عفونت گوش دلایل زیادی دارد، اما زمانی که آلرژی دلیل این بیماری باشد، مشکل به دلیل انسدادی است که در شیپور استاش ایجاد می شود.انسداد باعث می شود تا باکتری ها و میکروب های تکثیر شونده که عفونت ایجاد می کنند، به دام بیفتند.

آلرژی هایی که باعث التهاب و احتقان در گوش می شوند، عملکرد شیپور استاش را مختل می کنند.به طور معمول، عفونت های گوش که ماهیت خفیف دارند، به هیچ وجه نیاز به درمان ندارند.در برخی موارد، به خصوص اگر عفونت گوش عود کند، ممکن است به دارو یا جراحی نیاز باشد.

درمان عفونت گوش با کارهایی ساده در خانه

اگر آلرژی شما اغلب به سمت عفونت گوش پیشرفت می کند، درباره داروهای آلرژی که می توانند به جلوگیری از عفونت گوش کمک کنند با پزشک خود مشورت کنید.با این حال، توجه داشته باشید که داروهای آلرژی، عفونت گوش را که قبلا ایجاد شده باشد را درمان نمی کنند.

درمان های خانگی

گوش درد می تواند ناراحت کننده باشد، به خصوص اگر آلرژی متوسط ​​یا شدید داشته باشید.برخی از درمان های خانگی می تواند به کاهش درد گوش در طول فصل آلرژی کمک کنند.

درمان گرفتگی گوش در خانه

فعالیت هایی مثل جویدن آدامس می تواند به کاهش فشار گوش میانی کمک کند.استفاده از کیسه سرد در گوش خارجی می تواند به کاهش درد کمک کند و استفاده از دو بالش برای خواب با هدف بالا نگه داشتن سر می تواند برای کاهش گوش درد ناشی از آلرژی مفید باشد.

خلاصه

آلرژی ها می توانند در گوش انسداد ایجاد کنند که منجر به فشار و درد می شود.حتی ممکن است منجر به عفونت گوش شوند.بهترین راه برای درمان گوش درد ناشی از آلرژی، درمان آلرژی با دارو است.

منبع: verywellhealth.com


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشاچگونه درد عفونت گوش را تسآزمایش شنوایی اطفالبیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرصفحه اصلیمصاحبه هاسخن هفته