دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


آیا پارگی پرده گوش ترمیم خواهد شد

اگر از عفونت گوش میانی جلوگیری شود بسیاری از این پارگیها در مدت 2 ماه به طور خود به خود کاملاً ترمیم خواهند شد. اما در برخی موارد که عفونت به صورت مزمن و طولانی مدت باشد، برای همیشه پارگی باقی خواهد ماند و تنها راه ترمیم پرده در چنین بیمارانی، جراحی است.

جوانی 16 ساله هستم. مدتی است به درد گوش مبتلا شدم اما متأسفانه با گمان اینکه به مرور زمان بهبود مییابد به پزشک مراجعه نکردم تا اینکه چند روز پیش درد شدیدی در گوش خود احساس کردم، درحالیکه مسکن هم به کاهش درد گوشم کمکی نمیکرد به پزشک مراجعه کردم. تشخیص پزشک پارگی پرده گوش بود. لطفاً مرا راهنمایی کنید که آیا پارگی پرده گوشم ترمیم خواهد شد؟

به گزارش سلامت نیوز، دکتر اکبر بیات- متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن در پاسخ به این سئوال در روزنامه ایران نوشت:پارگی پرده گوش به دلایل مختلفی اتفاق میافتد. در سنین پایین بیشترین علت پارگی پرده گوش، عفونت گوش میانی است. اگر عفونت حاد گوش میانی عامل ایجاد پارگی پرده گوش باشد میتوان با درمان عفونت، زمینه را برای ترمیم خود به خود پرده گوش مهیا کرد. در حقیقت اگر از عفونت گوش میانی جلوگیری شود بسیاری از این پارگیها در مدت 2 ماه به طور خود به خود کاملاً ترمیم خواهند شد. اما در برخی موارد که عفونت به صورت مزمن و طولانی مدت باشد، برای همیشه پارگی باقی خواهد ماند و تنها راه ترمیم پرده در چنین بیمارانی، جراحی است.
نکته مهم و قابل توجه در مدت درمان این است که باید از ورود آب به داخل مجرای گوش جلوگیری کرد، زیرا ورود آب به مجرای گوش بخصوص در هنگام حمام وضعیت گوش را بدتر میکند. سادهترین و مفیدترین اقدام در این مورد، آغشته کردن مقداری پنبه به وازلین و قرار دادن آن در مجرای گوش است. پنبه در این روش باید بخوبی چرب شده باشد تا آب را به خود جذب نکند. از طرفی اندازه پنبه باید به گونهای باشد که مجرای گوش را بخوبی ببندد تا از ورود آب جلوگیری کند. گوشیهای مخصوص شنا هم درصورتیکه اندازه مناسب داشته باشد مفید است.

منبع: روزنامه ایران

newsha.ir


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشاآزمایش شنوایی اطفالبیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه هاصفحه اصلیسخن هفته