دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


وزوز گوش را سرسری نگیرید

عارضه سوت کشیدن گوش ها را دست کم نگیرید و حتما برای درمان علت اصلی آن به متخصص مراجعه کنید.

تعداد کمی سلولهای عصبی در درون سیستم شنوایی قرار دارند (این سلول ها تکثیر ندارند و در صورت آسیب و از بین رفتن جایگزین و ترمیم ندارند) وظیفه این سلول ها تبدیل حرکات مکانیکی به انرژی الکتریکی است و متناسب با تعداد این سلول ها پتانسیل الکتریکی خاصی در گوش وجود دارد (که پیام های بیصدایی برای مغز محسوب میشود).

آسیبهایی که به سیستم شنوایی میرسد مانند وقتی که تعداد این سلول ها بر اثر آسیب، کاسته شود میزان مشخص پتانسیل الکتریکی (بیصدایی) بهم ریخته و در نتیجه (پیام بیصدایی) به صدای وز وز تبدیل میشود.

قرار گرفتن در معرض صدای بسیار شدید (صداهای انفجاری و...)، برخی داروها، سن بالا، تنگ شدن رگهای مرتبط با سیستم شنوایی، بدخوابی، عصبانیت، افسردگی، سینوزیت، شدت ضربان قلب و... از جمله عوامل بیماریهایی هستند که با این علامت (وزوز گوش) همراه هستند.

برخی تومورهای سرطانی نیز با این علامت همراه هستند و از این رو به افراد توصیه میشود مسئله وزوز گوش را سرسری نگیرند و حتما با مراجعه با متخصص و کشف علت آن برای پیشگیری و درمان بیماری خود اقدام کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشابیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه هاصفحه اصلیسخن هفته