دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


درمان عفونت گوش با کارهایی ساده در خانه

عفونت گوش هم مانند باقی عفونتها در بدن می تواند درد بسیاری داشته باشد. در بیستر موارد عفونت در گوش موضوع ساده است که می توان با کارهایی ساده در خانه ان را درمان کرد. ولی بهتر است قبل از ان دلایل ایجاد ان را بشناسیم.

درمان عفونت گوش

عفونت گوش می‌تواند بسیار دردناک باشد؛ و اغلب اوقات باعث ایجاد دردی مبهم و زجرآور می‌شود؛ و گاهی باعث ایجاد حس سوزش موقتی در ناحیه گوش میانی و داخلی می‌شود. بیشتر اوقات، عفونت گوش موضوع نگران کننده‌ای نیست ولی اینکه بتوان با راهکارهای ساده در خانه، به درمان عفونت گوش پرداخت و درد آن را از بین برد سؤالی است که در اینجا قصد داریم به آن پاسخ دهیم:

اما بهتر است در ابتدا بدانیم که عفونت گوش در اثر چه عواملی به وجود می‌آید.

دلایل به وجود آمدن عفونت گوش

عفونت گوش هنگامی رخ می‌دهد که یک عفونت باکتریایی یا ویروسی بر گوش میانی قسمتی از گوش شما درست پشت پرده گوش تأثیر بگذارد. عفونت گوش می‌تواند به دلیل ایجاد التهاب و تجمع مایعات در گوش میانی، بسیار دردناک باشد. عفونت گوش می‌تواند مزمن یا حاد باشد.

عفونت‌های حاد گوش دردناک اما کوتاه مدت هستند.

عفونت‌های مزمن گوش یا برطرف نمی‌شوند یا بارها عود می‌کنند و به راحتی دست بردار نیستند. عفونت‌های مزمن گوش می‌توانند باعث آسیب دائمی به گوش میانی و داخلی شوند.

عواملی که می‌توانند سبب عفونت گوش شوند:

آلرژی

سرماخوردگی

عفونت‌های سینوسی

ترشح بیش از حد مخاط

سیگار کشیدن

آدنوئیدهای آلوده یا متورم (بافت‌های نزدیک لوزه‌ها که باکتری‌ها و ویروس‌های مضر را به دام می‌اندازد)

تغییرات فشار هوا

حال که می‌دانیم عفونت گوش چیست و در اثر چه عواملی به وجود می‌آید؛ به توضیح روش‌های درمان خانگی مؤثر بر آن می‌پردازیم. این روش‌ها بسیار ساده و در عین حال کارآمد هستند و به وسیله خوراکی‌ها و لوازمی که در هر خانه‌ای یافته می‌شوند؛ صورت می‌پذیرند.

درمان‌ عفونت گوش در خانه

با اجام یکسری از کارهای ساده و چیزهایی در خانه در دسترس است، می توان گوش درد را در مراحل اولیه در خانه تسکین داده و یا درمان کرد.

کمپرس گرم یا سرد راهی برای درمان خانگی گوش درد

افراد معمولاً برای تسکین درد از کمپرس یخ یا کمپرس گرم استفاده می‌کنند. برای گوش درد نیز می‌توان همین کار را انجام داد. این روش هم برای کودکان و هم برای بزرگ‌سالان کاملاً بی خطر است.

کیسه یخ یا کمپرس گرم را روی گوش قرار داده و پس از 10 دقیقه تعویض کنید و دیگری را به مدت 10 دقیقه روی گوش بگذارید. اگر فقط یکی از کمپرس‌های سرد یا گرم را ترجیح می‌دهید؛ می‌توانید فقط از یکی از آن‌ها به مدت 20 دقیقه استفاده کنید.

درمان عفونت گوش با کمپرس

خوابیدن بدون فشار آوردن به گوش

قرارگیری در برخی وضعیت‌ها و موقعیت‌های فیزیکی هنگام خواب باعث تشدید درد ناشی از عفونت گوش می‌شود، در حالی که برخی دیگر می‌توانند به تسکین آن کمک کنند. به جای اینکه گوش آسیب و دارای عفونت دیده رو به بالش باشد، بهتر است در حالی که گوش آسیب دیده و دارای عفونت رو به بالاست بخوابید. این امر در صورت لزوم می‌تواند به تخلیه بهتر گوش کمک کند.

درمان عفونت گوش

همچنین با استفاده از بالش‌های اضافی می‌توانید به شکلی که سرتان بلندتر و بالاتر از حد معمول باشد بخوابید. این امر نیز می‌تواند به تخلیه سریع‌تر گوش کمک کند.

استفاده از سیر در درمان خانگی گوش درد

سیر هم خاصیت آنتی بیوتیکی و هم تسکین دادن درد را داراست. در مورد استفاده از سیر برای درمان عفونت گوش روش‌های متنوعی وجود دارد؛ که در اینجا دو مورد از کارآمدترین آن‌ها را برای شما آورده ایم.

درمان عفونت گوش با سیر

استفاده از سیر به همراه کمپرس گرم

یک حبه سیر را پوست بگیرید و نوک یکی از سرهای آن را ببرید. حبه را در گاز بهداشتی بپیچید و حبه سیر پیچیده شده را در گوش قرار دهید در حالی که انتهای بریده شده آن را به سمت داخل گوش قرار دارد. توجه داشته باشید حبه سیر نباید به داخل مجرای گوش شما برود و زیادی از حد آن را فرو نکنید. یک کمپرس گرم را روی گوش بگیرید تا زمانی که درد گوش از بین برود.

استفاده از سیر به همراه روغن زیتون یا روغن کنجد

یکی دو حبه سیر له یا رنده شده را در روغن گرم شده زیتون یا کنجد مخلوط کنید و بگذارید چند دقیقه بماند؛ سپس از صافی رد کنید و روغن صاف شده را به مجرای گوش بمالید.

استفاده از زنجبیل در درمان عفونت

زنجبیل دارای خواص ضد التهابی طبیعی است که می‌تواند به تسکین درد گوش کمک کند. آب زنجبیل با روغن گرم مخلوط و صاف آن شده آن (مانند روش استفاده از سیر) را در اطراف گوش خارجی بمالید. توجه داشته باشید که از زنجبیل برای مجرای گوش استفاده نکنید.

درمان عفونت گوش با زنجیل

استفاده از سرکه سیب برای درمان عفونت گوش

هیچ مطالعه‌ای برای اثبات قطعی این مسئله که سرکه سیب عفونت گوش را درمان می‌کند وجود ندارد، اما سرکه سیب حاوی اسید استیک است. طبق یک مطالعه در سال 2013، اسید استیک ضد باکتری اس، به این معنی که باکتری‌ها را از بین می‌برد. یک منبع دیگر نشان می‌دهد سرکه سیب همچنین می‌تواند قارچ‌ها را از بین ببرد. مطالعه سوم نشان داده است که سرکه سیب در برابر باکتری‌ها، قارچ‌ها و همچنین ویروس‌ها مؤثر است.

درمان عفونت گوش با سرکه سیب

شیوه استفاده درست از سرکه سیب برای درمان عفونت گوش

مقداری مساوی از سرکه سیب و آب گرم (نه آب جوش) را با هم ترکیب کنید. با استفاده از یک قطره چکان تمیز یا سرنگ داروخوری کودک 5 تا 10 قطره از آن را در هر گوش آسیب دیده بریزید. گوش خود را با یک پنبه استریل یا پارچه تمیز بپوشانید و به پهلو تکیه دهید تا قطره وارد گوش شود و در آن بنشیند. این کار را به مدت 5 دقیقه، یک یا دو بار در روز انجام ادامه دهید.

استفاده از پیاز برای درمان گوش درد

چندین مقاله و ویدئوهای یوتیوبی ادعا می‌کنند که پیاز راز بهبود گوش درد است توصیه‌ای که ظاهراً به قرن 1800 برمی‌گردد. پیاز حاوی یک فلاونوئید به نام کوئرستین است که دارای خواص ضد التهابی است. دو روش برای استفاده از پیاز برای درمان عفونت و کاهش درد گوش وجود دارد.

درمان عفونت گوش با پیاز

استفاده از آب پیاز

می‌توانید پیاز را در دمای 450 درجه فارنهایت به مدت 15 دقیقه در فر قرار دهید یا برای 15 دقیقه روی بخاری بگذارید. سپس آن را از وسط نصف کرده و آب آن را در ظرفی بفشارید. چندین قطره از آب آن را درون گوش بریزید و بگذارید در گوش بنشیند.

استفاده از کمپرس پیاز

برای این روش نیز می‌توانید به همان روشی که گفته شد پیاز را گرم کنید. سپس آن را از وسط نصف کنید و بگذارید کمی خنک شود در حدی که مطمئن باشید گوش را نمی‌سوزاند؛ سپس نیمه پیاز را مستقیماً بر روی گوش دارای عفونت بگذارید.

استفاده از آب اکسیژنه برای عفونت گوش

سال‌هاست که از پراکسید هیدروژن به عنوان یک درمان طبیعی برای گوش درد استفاده می‌شود. برای استفاده از این روش درمانی، چندین قطره پراکسید هیدروژن را در گوش آسیب دیده و دارای عفونت بریزید. بگذارید چند دقیقه بماند و سپس آن را تخلیه کنید. پس از آن گوش خود را با آب تمیز یا آب مقطر بشویید.

درمان عفونت گوش با آب اکسیژنه

مسکن‌های بدون نسخه

مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن و استامینوفن برای کنترل درد ناشی از عفونت گوش پیشنهاد می‌شوند. استفاده از آنها با آنتی بیوتیک یا بدون آن بی خطر است، اما حتماً دستورالعمل‌های مربوط به میزان دوز مصرفی را دنبال کنید و به آن پایبند باشید.

درمان عفونت گوش


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشاچگونه درد عفونت گوش را تسآزمایش شنوایی اطفالبیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرصفحه اصلیمصاحبه هاسخن هفته