دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


سمعک هایی که ترجمه می کنند

درمیان فناوری ها و دستگاه های جدید توانبخشی در دنیای تکنولوژی یکی از محدودیت هایی که همیشه به چشم می خورد، این است که تاکنون دستگاه ها طوری طراحی شده اند که یک عملکرد خاص یا عضو ناتوان را به حد همان عملکرد یا عضو در یک فرد بدون معلولیت برسانند.

تاکنون این عملکرد قابل قبول بوده است، اما با وجود فناوری های جدید گاهی می توان پا را از این حد فراتر گذاشت، برای مثال اینکه بتوان یک حس یا عملکرد خاص را حتی از حالت طبیعی آن را فراتر برد که عملکرد مافوق طبیعی داشته باشد.

دکتر Achin Bhowmik، مدیر بخش فناوری شرکت استارکی، بیان می کند که سمعک های جدیدLivio در واقع نوعی آیفون صنعت شنوایی هستند. او ادامه می دهد همانطوری که قبل از گوشی های آیفون، از تلفن های همراه فقط برای برقرای ارتباط استفاده می شد و بعد از ظهور فناوری های شرکت اپل، موبایل ها کاربردهای دیگر نیز پیدا کردند؛ در صنعت سمعک ها نیز سمعک های Livio یک نسل جدید به شمار می آیند. سمعک های Livio به صورت چند منظوره طراحی شده و علاوه بر عملکرد تقویت صدا می تواند تناسب اندام فرد را کنترل کرده، به زبان های مختلف ترجمه کند و.... این فناوری ها برای کمک به زندگی بهتر مردم که هدف اصلی شرکت استارکی است، طراحی شده اند.

این نسل از سمعک ها می توانند از طریق نرم افزار Thrive بین 27 زبان مختلف ترجمه کند. اگر کاربر سمعک انگلیسی زبان چیزی می گوید که می خواهد ترجمه شود، کلمات به زبان هدف ترجمه شده و در صفحه ی نمایشگر موبایل پدیدار می شوند. در نتیجه کاربر سمعک می تواند صفحه را به فرد مقابل نشان دهد. از سویی دیگر اگر فرد مقابل جمله ای بگوید که زبان اصلی کاربر سمعک نباشد، کلمات به انگلیسی ترجمه شده و توسط سمعک مستقیما به گوش فرد ارسال می شوند.

این سمعک هم چنین مجهز به سیستم گام شمار می باشد. علاوه بر آن سمعک جدید استارکی توانایی محاسبه امتیاز مغز ( Brain score ) که بر اساس گوش کردن فعال و ارتباط اجتماعی تعیین می شود را داراست. وجود حسگر لمسی بر روی سمعک نیز این امکان را به کاربر می دهد تا به جای استفاده از ریموت کنترل با حرکات انگشت ورود صدا را کنترل کند.

به گفته ی Bhowmik در آینده ی نزدیک، سمعک به طور خودکار قادر خواهد بود که افتادن کاربر سمعک را با سنسور های درونی خود شناسایی کنند. اگر سنسور سمعک افتادن کاربر را شناسایی کند، به مخاطبین تعیین شده پیام اضطراری اخطار می فرستد.

منبع: گروه علمی موسسه دانش بنیان نیوشا


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشابیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرصفحه اصلیمصاحبه هاسخن هفته