دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


چه کسانی نیاز به استفاده از سمعک را دارند

چه کسانی نیاز به استفاده از سمعک را دارند

دکتر محمدرضا عمرانی متخصص گوش و حلق و بینی در گفتگو با خبرنگارحوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوانگفت: سمعک یک وسیلهی کمک شنوایی است که در هنگامیکه شنوایی افراد، به ویژه بزرگسالان 40% کاهش پیدا میکند، بکار میرود البته گاهی کمتر از میزان نیز به ویژه در کودکان که نیازمند آموزش و زبانآموزی هستند و مهارتهای شناختی مغزشان وابسته به شنیدن است، مدنظر قرار میگیرد.

وی ادامه داد: سمعکها به خودی خود همانند یک عینک میباشند و امکان اینکه با بکاربردن منظم شنوایی را کم کند وجود ندارد زیرا این بدن خود فرد است که به دلیل خاصی دچار کم شنوایی گردیده است و امکان آن وجود دارد که این کم شنوایی در فرد ادامه پیدا کند، بنابراین گذاشتن سمعک همانند وابستگی به مفهوم ناخوشایند به فرد نمیدهد. عمرانی گفت: خواهشمندم که اگر فردی دچار کم شنوایی است، برای اینکه آن فرد از خانواده و از جامعه جدا نشود، به هنگام نیاز از سمعک استفاده کند زیرا این فرد در صورت استفاده نکردن از سمعک یا صحبتهای فرد مقابل را بطور کامل نمیشنود و یا اینکه میزان کمی از صحبتها را میشوند و این فرجام خوبی نخواهد داشت و سب جدایی فرد از خانواده و جامعه و درنهایت سبب افسردگی وی میگردد.استفاده نکردن افراد کم شنوا از سمعک باعث جدایی آنها از خانواده و جامعه میگردد. وی به انواع مدل سمعک اشاره کرد و گفت: مدلهای سادهای که انرژی را منتقل میکنند، مدلهای دیجیتال که تحریکهای رایانهای دارند و مدلهای هوشمند که سعی میکنند صداهای ناخوشایند را جدا کنند. متخصص گوش و حلق و بینیخاطرنشان کرد: اندازهی سمعک مدنظر بسیاری از افراد میباشد که طبق اندازه به چند مدل تقسیم میشوند:1) سمعکی که به مرکز دادهپردازی و انرژیزایی آن در جیب قرار میگیرد و سمعک جیبی نامیده میشود و در گذشته ساخته گردیده. 2) سمعکهای پشت گوشی که انرژی صوتی را میگیرند و به درون کانال گوش منتقل میکنند 3) سمعکهای درون گوشی که در داخل گوش قرار میگیرند 4) سمعکهای داخل مجرا که بسیار کوچک میباشند. وی در پایان گفت: هر چقدر اندازهی سمعک کوچکتر باشد، دید کمتری دارد ولی امکان اینکه بتوانند انرژی صوتی را منتقل کنند، پیچیدهتر میشود، به همین علت خواهشمندم که افراد نیازمند سمعک در استفاده از کوچکترین سمعک پافشاری نکنند و به همکاران شنوایی شناس اعتماد کنند تا متناسب با کم شنوایی سمعک را انتخاب کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشابیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه هاصفحه اصلیسخن هفته