دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


ضرورت غربالگری تنبلی گوش

تنبلی گوش به عنوان یکی از شایعترین و رایج ترین انواع بدشنوایی ها تلقی میشود. دکترسعید ملایری گفت:تنبلی گوش به مواردی اطلاق میشود که عملکرد پردازش مناسب صدا در یک گوش دچار اختلال شده باشد. معمولاً کودکانی که دردوران نوزادی و خردسالی از تحریک صوتی مناسبی برخوردار نباشندبه محرومیت حسی دچارمیشوند.

برای مثال کودکانی که دچار التهابات مکرر گوش میانی در دوران نوزادی و خردسالی میشوند به دلیل آنکه رشد سیستم عصبی شنوایی، وابسته به تحریکات مستمر و پیوسته است، دچار محرومیت حسی میشود که در این حالت عملکرد پردازش صداها در یک گوش به خوبی صورت نمی پذیرد.

وقتی کودک به چنین حالتی دچار میشود در شنوایی دو گوش و توجه پیوسته به صداهای دیگران به خصوص صدای معلم در محیط آموزشی دچار مشکل خواهد شد.

دکترملایری به اهمیت این موضوع پرداخت و گفت: بیش از 60 درصد نوزادان تا سن یک سالگی و بیشتر از 85 درصد آنها تا سن سه سالگی حداقل یک بار به التهاب گوش میانی مبتلا میشوند و باید ذکر کرد که التهابات مکرر گوش میانی عوارض قابل توجهی در عدم توانایی گوش دادن به صدا باقی میگذارد.

بر همین اساس در کشورهای توسعه یافته همانند غربالگری تنبلی چشم، غربالگری تنبلی گوش نیز در سنین پیش دبستان و دبستان به عنوان یکی از اهداف مهم پیشگیرانه در نظام سلامت مورد توجه قرار گرفته است.

ضرورت غربالگری تنبلی گوش همانند تنبلی چشم در سنین پیش دبستان و دبستان احساس میشود. در صورت تشخیص این اختلال، پروتکل درمانی آن طولانی مدت نیست و غالباً طی3 تا4 ماه با استفاده از تکنیکهای بازتوانی شنوایی قابل جبران است.

منبع: خبرگزاری فارس


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشاچگونه درد عفونت گوش را تسآزمایش شنوایی اطفالبیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه هاصفحه اصلیسخن هفته