دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


درمان ناشنوایی و وزوز گوش با قرص جدید

به گزارش ایسنا، اولین درمان دارویی برای این دو شرایط توسط دانشمندان انگلیسی طراحی شده و بر روی سلولهای مغزی دخیل در پردازش صوت کار میکند.تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده که این دارو از پتانسیل کاهش علائم ناشنوایی و وزوز گوش مرتبط با پیری برخوردار است.حدود 50 درصد از مردان و زنان بالای 60 سال از ناشنوایی مرتبط با پیری رنج برده و 10 درصد این جمعیت با مشکل وزوز گوش روبرو میشوند.
ناشنوایی مرتبط با پیری زمانی رخ میدهد که موهای گوش داخلی که معمولا سیگنالهای صوتی را به عصب شنوایی منتقل میکنند، آسیب دیده یا از بین میروند، از این رو پالسهای عصبی منتقل کننده صوت به مغز کاهش مییابند.دانشمندان بطور فزایندهای بر این باورند که این نوع فقدان شنوایی نیز ممکن است به مشکلاتی در سلولهای عصبی مغز مرتبط باشد.هیچ درمانی برای این مشکل وجود نداشته و سمعکها یا کاشتهای حلزونی نیز تنها میتوانند به برخی بیماران کمک کنند اما برای استفاده از کاشتها باید فرد تحت عمل جراحی قرار بگیرد. همچنین سمعک نیز میتواند موجب ناراحتی شده و به بروز عفونت منجر شود.
وزوز گوش عبارت است از شنیدن صدایی غیر طبیعی در گوش یا درک آن در مغز در زمانی که صدای خارجی وجود ندارد. نوع صدای شنیده شده متغیر و به شکلهای مختلفی مانند وزوز، زنگ یا صدای هیس است و اوج آن میتواند متغیر باشد.اگرچه بسیاری از افراد با این علائم کنار میآیند، اما این شرایط بر کیفیت زندگی حدود یک درصد از افراد تاثیر چشمگیری دارد.دانشمندان تاکنون درمانهای مختلفی طراحی کردهاند که برخی از آنها به شکل دارو بر سیستم عصبی تاثیر گذاشته و برخی دیگر به شکل درمانهای الکتریکی و رفتاری بوده است اما موفقیت آنها بسیار محدود گزارش شده است.
داروی جدید بر روی پروتئینی موسوم به Kv3 کار میکند که سوراخهایی را بر روی سطح سلولهای عصبی در منطقه مغزی مرتبط با شنوایی ایجاد میکند. این سوراخها به پتاسیم که برای کمک به عبور سیگنالهای شنوایی بین سلولهای عصبی ضروری است، اجازه ورود به سلولها را میدهد.
به گفته محققان، شواهدی وجود دارد که سطوح این پروتئین با بالا رفتن سن، آسیب دیده یا از بین میرود. این امر شاید باعث بروز مشکل در درک کلام توسط فرد شده و ممکن است با وزوز گوش نیز مرتبط باشد.
تحقیقات موسسه پزشکی تجربی در پراگ نشان داد که این دارو، موسوم به AUT00063، میتواند شنوایی را در حیوانات پیر ارتقا ببخشد. همچنین پژوهش کالج دانشگاهی لندن و دانشگاه ایلینویز جنوبی نشان داده که این دارو میتواند تاثیر مفیدی بر وزوز گوش داشته باشد.اکنون کالج دانشگاهی لندن و 10 بیمارستان در انگلیس یک کارآزمایی بالینی را بر روی حدود 150 بیمار آغاز کردهاند که برای چهار هفته بطور روزانه چهار قرص یا دارونما دریافت میکنند. این کارآزمایی بر بیمارانی متمرکز است که بین شش تا 18 ماه از وزوز گوش رنج بردهاند.
در صورت موفقیت، کارآزماییهای بالینی ممکن است بر روی افراد با وزوز گوش طولانی مدتتر نیز انجام شود.در عین حال 100 بیمار دچار ناشنوایی مرتبط با پیری در کارآزمایی دانشگاه جنوب فلوریدا و سایر مراکز در آمریکا شرکت کردهاند که طی آن برای چهار هفته، روزانه سه کپسول AUT00063 یا دارونما دریافت خواهند کرد.
منبع: خبرگزاری ایسنا


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشابیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه هاصفحه اصلیسخن هفته