دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


رتبه ایران در جهان برای پیشگیری از کم شنوایی

ایران در خاورمیانه مقام اول را دارد و همیشه در زمینه پیشگیری از معلولیت‌ها و پیشگیری از کم شنوایی پیشتاز منطقه بوده است.

تشخیص کم شنوایی

معاون پیشگیری سازمان بهزیستی: ایران در ارزیابی سازمان بهداشت جهانی درباره برنامه‌های پیشگیری از کم شنوایی در سال ۲۰۲۱، جزو ۷ کشور اول جهان قرار گرفت.

خانم «فاطمه عباسی»، افزود: ایران در خاورمیانه مقام اول را دارد و همیشه در زمینه پیشگیری از معلولیت‌ها و پیشگیری از کم شنوایی پیشتاز منطقه بوده است.

وی با اشاره به آمار نوزادان غربال شده در سال ۱۴۰۰ در برنامه غربالگری بهزیستی افزود: پارسال ۱۰۱۵۰۰۰ نوزاد در کشور از نظر شنوایی غربال شده‌اند و میانگین پوشش کشور در این طرح بیش از ۹۲ درصد بوده است. از این تعداد حدود ۳ هزار نفر دچار اختلال شنوایی تشخیص داده شده‌اند که در پروسه پیگیری و درمان قرار گرفته‌اند.

قارچ گوش

به گفته عباسی، در کل ۱۶ سال اجرای این برنامه ۳۸ هزار کودک دارای اختلال شنوایی شناسایی شده‌اند که چنانچه این برنامه اجرا نمی‌شد این کودکان قطعا ناشنوا یا کم شنوا می‌شدند.

کمک هزینه یارانه خدمات توانبخشی بهزیستی

عباسی با اشاره به تقدم پیشگیری بر درمان تاکید کرد: سرانه غربالگری هر کودک برای بهزیستی حدود ۱۸۰۰۰تومان است، در صورتی که اگر کودک ناشنوا شود صرفا کمک هزینه یارانه خدمات توانبخشی او ماهانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌شود و در صورتی که کودک به صورت میانگین ۵ سال از خدمات توانبخشی برخوردار شود، حدود ۷۵ میلیون تومان برای سازمان هزینه خواهد داشت.

درمان دارویی برای کم شنوایی حسی-عصبی

رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور، اظهار کرد: قطعا خانواده و فرد سایر هزینه‌های مادی و معنوی مربوط به معلولیت را نیز متحمل خواهند شد. بنا بر این هزینه فایده‌ی این طرح، به روشنی نشان می‌دهد که پیشگیری، تا چه اندازه هزینه‌های فرد، خانواده و جامعه را کاهش می‌دهد.

عباسی در خصوص رصد آسیب‌های اجتماعی که این سازمان انجام می‌دهد، گفت: طبق برنامه ششم توسعه کشور، بهزیستی موظف به پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی شده است که در این راستا، بهزیستی در سال ۹۶ طرحی برای رصد آسیب‌های اجتماعی کشور تدوین و اجرایی کرده است.

وی هدف از اجرای این برنامه را شناسایی آسیب‌ها و تعیین عوامل خطر و عوامل محافظ دانست و افزود: برای اجرای این برنامه ۳۱ دبیرخانه در استان‌ها تشکیل شده که در سطح استان‌ها اجرای برنامه را نظارت می‌کنند و یک دبیرخانه مرکزی در سازمان بهزیستی بر کل برنامه نظارت دارد.

ویدیوی آشنایی با آزمایشات غربالگری نوزادان

وی اعتیاد، روابط فرازناشویی، طلاق، اختلافات خانوادگی، پدیده‌ زنان خیابانی و خودکشی را از جمله آیتم‌های مورد بررسی در این برنامه ذکر کرد و گفت: فلسفه اجرای این برنامه آن است که به علت محدودیت منابع و گستردگی موضوعات اجتماعی، باید اولویت‌بندی کرد و برای بهینه‌کردن مصرف منابع، بر روی آسیب‌های هر منطقه و استان به صورت خاص متمرکز شویم.

گرفتگی گوش

رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور، اضافه کرد: این برنامه به صورت سالانه، آسیب‌ها را رصد می‌کند و بر اساس نتایج که هر سال به‌روزرسانی می‌شود، برنامه‌ریزی لازم برای پیشگیری و کنترل آسیب‌ها انجام می‌گیرد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشاچگونه درد عفونت گوش را تسآزمایش شنوایی اطفالبیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرصفحه اصلیمصاحبه هاسخن هفته