دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


کاهش شنوایی خطر ابتلا به زوال عقل را دو برابر میکند

خانم های میانسان باید بیشتر به بهداشت گوش خود اهمیت دهند تا از عوارض احتمالی در امان باشند

سمعک جلوی افتادن را می گیرد!

بر اساس تحقیقات جدید انجام شده توسط متخصصان گوش، کاهش شنوایی خطر زمین خوردن را برای افراد مسن افزایش داده و می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را دو برابر کند.

کم شنوایی می تواند فرد را از برقراری ارتباط اجتماعی با دیگران از جمله خانواده و دوستان باز دارد. علاوه بر این، حس شنوایی اغلب با افزایش سن کاهش می یابد و می تواند خطر زمین خوردن را برای افراد مسن افزایش دهد. مطالعات همچنین نشان داده اند که کاهش شنوایی می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را دو برابر کند.

نتایج نظرسنجی ملی در مورد پیری سالم که در مؤسسه سیاست ‌گذاری و نوآوری مراقبت‌ های بهداشتی دانشگاه میشیگان آمریکا انجام شده است، نشان می‌ دهد که افراد ۶۵ تا ۸۰ ساله باید برای کاهش شنوایی آزمایش ‌شوند و در این حوزه مردان بیشتر از زنان به غربالگری اهمیت می دهند. با این حال، نزدیک به ۷۲ درصد از مردان بالای ۶۵ سال گزارش داده اند که آزمایشی جهت شنوایی و گوش انجام نداده اند.

درمان دارویی برای کم شنوایی حسی-عصبی

از میان سالمندان مورد نظرسنجی قرار گرفته، ۱۶ درصد توانایی شنوایی ضعیف یا متوسط را گزارش کردند و در میان افرادی که از قطع شنوایی رنج می برند، ۲۸ درصد از سلامت جسمانی متوسط یا ضعیف و ۳۱ درصد از سلامت روانی متوسط یا ضعیف خود خبر دادند.

از دست دادن شنوایی می تواند در طول زندگی رخ دهد، اما این خطر با افزایش سن افزایش می یابد زیرا گوش های ما عملکرد خود را از دست می دهند. کم شنوایی مرتبط با افزایش سن عواقب گسترده ای داشته و می تواند با فناوری های کمکی برطرف شود، با این حال این داده ها شکاف بزرگی را در تشخیص و نابرابری بین گروه ها نشان می دهند. به گفته دکتر مایکل مک کی (Michael McKee)، پزشک خانواده و محقق خدمات بهداشتی در پزشکی میشیگان، بسیاری از مردم متوجه نمی ‌شوند که توانایی شنوایی خود را از دست داده ‌اند مگر اینکه مورد غربالگری قرار گرفته یا آزمایش شوند.

محققان موسسه سیاست ‌گذاری و نوآوری مراقبت‌ های بهداشتی دانشگاه میشیگان، در تحقیقات خود ارتباطی را بین کاشت حلزون گوش و کاهش خطر ابتلا به زوال عقل را دریافتند که نشان می دهد عملکرد درست گوش بهبود شنوایی خطر این بیماری شایع را کاهش می دهد.

کم شنوایی و موسیقی بلند

اگرچه مطالعات پیشین نشان می دهد که حداقل نیمی از جمعیت مسن در ایالات متحده از کاهش شنوایی رنج می برند اما تنها شش درصد از سمعک استفاده می کنند. طیف گسترده ای از پوشش های بهداشتی وجود دارد، با این حال، آزمایش های شنوایی و دستگاه های سمعک تحت برنامه های اولیه در موسسه های بهداشتی پوشش داده نمی شوند.

موسسه دانش بنیان نیوشا

احتمالا تحمل هزینه ‌های آزمایش و خرید دستگاه‌ های شنوایی و انگ اجتماعی ناشی از کم شنوایی مرتبط با سن و گذاشتن سمعک می ‌تواند مانعی برای مراقبت به موقع باشد. این یافته‌ ها فرصت فوق‌ العاده ‌ای را برای پزشکان مراقبت ‌های اولیه و شنوایی‌ سنجی برای مشارکت بهتر و تصمیم‌ گیرندگان سیاست‌ های بهداشتی برای مشارکت در این موضوع نشان می ‌دهد.

منبع : زندگی آنلاین


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشاچگونه درد عفونت گوش را تسآزمایش شنوایی اطفالبیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرصفحه اصلیمصاحبه هاسخن هفته