دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


کم شنوایی پنهان چیست؟

کم شنوایی پنهان نوعی بدشنوایی است که توسط آزمون های استاندارد شنوایی تشخیص داده نمی شود، زیرا تمرکز این آزمون ها بیشتر روی آسیب های ساختاری گوش است.

تعداد افراد مبتلا به کم شنوایی پنهان مشخص نیست، ولی طی یک مطالعه 16 ساله روی 100000 نفر، ده درصد این افراد با وجود شنوایی هنجار (آزمایش شنوایی نرمال) مشکلات شنوایی داشتند.

نشانه های کم شنوایی پنهان چیست؟

تا کنون روش مشخصی برای تشخیص کم شنوایی پنهان تعیین نشده است، ولی برخی علائم آن عبارتند از:

با وجود اینکه شنوایی نرمال، فرد هم چنان حس می کند که خوب نمی شنود.

فرد مبتلا محیط های ساکت را به محیط های شلوغ ترجیح می دهد.

در محیط های پر سروصدا به آسانی تمرکز خود را از دست می دهد.

در مکالمات، کلمات را اشتباه متوجه می شود.

کم شنوایی پنهان به چه دلیل اتفاق می افتد؟

برای این که ما چیزی را بشنویم، سلول های مویی گوش داخلی به حرکت در می آیند و پیام را به عصب شنوایی منتقل می کنند. سپس این پیام ها از طریق ارتباط سیناپسی بین نورون ها به سمت مغز منتقل می شوند.

در کم شنوایی، این سلول های مویی و یا اعصاب آسیب می بینند، اما در کم شنوایی پنهان (نوعی بدشنوایی) مشکل به دلیل اختلال در ارتباط سیناپسی بین اعصاب اتفاق می افتد. به همین دلیل پیام ها به شکل ناقص به مغز می رسند و برخی اطلاعات لازم برای درک کلمات از بین می روند. این اختلال به نام سیناپتوپاتی حلزونی نیز شناخته می شود.

عواملی که باعث ایجاد کم شنوایی پنهان می شود کدامند؟

دو عامل مهم برای کم شنوایی پنهان آلودگی صوتی و افزایش سن می باشند. برخی محققان معتقدند که حتی اگر فرد به شکل طولانی مدت در معرض اصوات مزاحم با شدت کم هم قرار گیرد، ممکن است دچار کم شنوایی پنهان شود.

آسیب به سلول های میلین ساز هم می تواند باعث ایجاد این مشکل شود. مشخص شده این سلول ها به دلیل بیماری هایی مثل سندروم گیلن باره، هپاتیت و آنفولانزا دچار آسیب می شوند.

کم شنوایی پنهان

کم شنوایی پنهان با اختلال کم توجهی و بیش فعالی ( ADHD ) و اختلال پردازش شنوایی (APD) تفاوت دارد. بنابراین باید دقت کرد که این اختلالات به اشتباه به جای هم تشخیص داده نشوند.

کم شنوایی پنهان چه مشکلاتی برای فرد مبتلا ایجاد می کند؟

علی یکی از افرادی است که مبتلا به این نوع بدشنوایی می باشد. او به یاد می آورد که در دوران مدرسه وقتی در گروه های سه نفره قرار می گرفت تا در کنار دانش آموزان دیگر در کلاس درس به بحث بپردازد، با اینکه کاملا در کنار اعضای گروه بود، با این حال نمی توانست صحبت های آن ها را به خوبی تشخیص دهد.

علی توضیح می دهد: “من در نهایت مجبور می شدم به کلاسی با تعداد دانش آموز کمتر بروم و هنگام بحث مجبور بودم صندلی خودم را کاملا به اعضای گروه نزدیک کنم و به سمت جلو خم شوم تا صحبت ها را در شلوغی کلاس متوجه شوم و دربحث مشارکت داشته باشم.

او سال هاست که با این مشکل مواجه هست و با آن به نحوی کنار آمده است. او هنگامی که 20 ساله بود، آزمایش شنوایی انجام داد، اما مشخص شد که شنوایی اش نرمال هست و به او گفته شد که احتمالا مشکل “توجه و تمرکز” دارد. شنوایی او طوری است که می تواند کوچک ترین صداها را در مکان های آرام بشنود. او فقط در درک گفتگو در جمع ها یا مکان های پر سر و صدا مشکل دارد. به همین دلیل علی همیشه به دنبال رستوران های آرام می باشد و سعی می کند از حضور در محیط های شلوغ پرهیز کند.

او سال پیش پس از مدت ها مجددا آزمایش شنوایی انجام داد و دوباره به او گفته شده که شنوایی اش نرمال است. البته این بار شنوایی شناس به او گفته که احتمالا دچار “مشکل پردازش شنوایی” می باشد.

درمان کم شنوایی پنهان

در حال حاضر هنوز درمان مشخصی برای این نوع کم شنوایی وجود ندارد. البته افراد مبتلا می توانند از راهبردهای ارتباطی و تکنیک های توانبخشی برای کاهش تاثیرات منفی این نوع بدشنوایی استفاده کنند. راه دیگر این است که از سمعک ها و یا دستگاه مجهز به میکرفون از راه دور مثل اف ام ( FM) برای درک بهتر مکالمات در محیط های شلوغ استفاده کرد.

اگر کم شنوایی پنهان دارید، رعایت این نکات می تواند به کیفیت فعالیت های روزمره تان کند:

در ساعات شلوغ به رستوران (یا محیط های دیگر مورد نیاز) نروید.

زودتر از موعد در محل سخنرانی ها حاضر شوید تا در ردیف جلو بنشینید.

در مهمانی ها نزدیک افراد بایستید تا حرف هایشان را بهتر متوجه شوید.

کم شنوایی پنهان را نادیده نگیرید و از تاثیرات آن بر سلامت روان خود غافل نشوید.

در موسسه نیوشا روش های مختلفی برای تشخیص و درمان این نوع بدشنوایی وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به این لینک مراجعه کنید.


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
معرفی اپلیکیشن نیوشاچگونه درد عفونت گوش را تسآزمایش شنوایی اطفالمرکز تخصصی نیوشابیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرصفحه اصلیمصاحبه هاسخن هفته