دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


هر چند وقت یک بار باید آزمایش شنوایی انجام دهیم؟

شما حداقل نیاز دارید سالی یک بار سلامت جسمی خود را چکاپ کنید و معمولا هر شش ماه برای معاینه معمول به دندانپزشک مراجعه می کنید.

اگر از عینک استفاده می کنید، می دانید که هر سال یا دو سال یکبار باید بینایی خود را آزمایش کنید. سوال این است که چند وقت یک بار باید آزمایش شنوایی انجام داد؟

غربالگری شنوایی چیست؟ آزمایش شنوایی چیست؟

غربالگری شنوایی و تست شنوایی کامل دو نوع آزمایش متفاوت است. آزمون های غربالگری به طور کلی آزمایش های با نتیجه رو یا قبول هست که توانایی شما را برای شنیدن صداهای خاص در شرایط خاص بررسی می کنند. غربالگری شنوایی نشان می دهد که آیا نیاز به انجام آزمایش های بیشتر و دقیق تر وجود دارد یا خیر. بیشتر آزمایش های شنوایی که در این مقاله به آن ها اشاره می کنیم ، آزمایش های غربالگری مورد نیاز برای مشخص کردن ضرورت آزمایش های دقیق تر می باشند.

شنوایی کودک خود را بررسی کنید

شنوایی نوزادان معمولا هنگام تولد مورد آزمایش قرار می گیرد. این آزمایش معمولا در بیمارستان و قبل از ترخیص نوزاد انجام می شود.

کودکان خردسال باید در دو یا سه سالگی و سپس دوباره قبل از شروع مدرسه ، غربالگری شنوایی دیگری نیز انجام دهند. اگر کودک تاخیر گفتار داشته باشد، انجام تست شنوایی ضروری است.

بسیاری از مدارس هر ساله غربالگری شنوایی را برای کودکان در دوره ابتدایی انجام می دهند. اگر مدرسه فرزند شما غربالگری شنوایی انجام نمی دهد، می توانید با متخصص اطفال مشورت کنید. در صورت مشکوک بودن به مشکلات شنوایی، فرزند شما برای انجام آزمایش های دقیق تر شنوایی به شنوایی شناس ارجاع داده می شود.

غربالگری شنوایی در بزرگسالان و میانسالان

آزمایش شنوایی در سنین 18 تا 50 سالگی باید هر 3 تا 5 سال یک بار انجام شود. اگر مشکوک به کم شنوایی هستید، بهتر است برای ارزیابی شنوایی به کلینیک شنوایی شناسی مراجعه کنید. برخی از نشانه های کم شنوایی عبارتند از: مشکل درک مکالمه در محیط های پر سر و صدا (مانند یک رستوران شلوغ) ، درخواست مکرر از دیگران برای تکرار صحبت ها، مشکل در گوش دادن به رادیو یا تلویزیون و درخواست افزایش ولوم صدا. اکثر افراد سال ها قبل از تشخیص قطعی کم شنوایی، علائم کم شنوایی را دارند.

اگر در مشاغل پر سر و صدا کار کنید

اگر محیط کار شما پر سر و صدا است ، باید حداقل سالی یک بار تست شنوایی انجام دهید. حتی اگر از محافظ های شنوایی استفاده می کنید، در معرض خطر آسیب سلول های مویی گوش داخلی و کم شنوایی قرار دارید.

اگر سرگرمی یا نوعی از فعالیت های اوقات فراغت دارید که شامل صدای بلند می باشد ، هر سال باید آزمایش شنوایی دهید. استفاده از محافظ های شنوایی برای جلوگیری از آسیب شنوایی بسیار مهم است.

اگر از سمعک استفاده می کنید

اگر از سمعک استفاده می کنید، باید حداقل هر دو سال یک بار شنوایی خود را آزمایش کنید. این آزمایش باید توسط شنوایی شناس انجام شود. از آنجا که وضعیت شنوایی با گذشت زمان تغییر می کند، ممکن است سمعک های شما نیاز به برنامه ریزی مجدد داشته باشند یا با تغییر وضعیت شنوایی به روز رسانی شوند.


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشاچگونه درد عفونت گوش را تسآزمایش شنوایی اطفالبیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرصفحه اصلیمصاحبه هاسخن هفته