دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


ساخت دستگاهی برای کمک به افراد دارای مشکل شنوایی

ساخت دستگاهی برای کمک به افرد دارای مشکل شنوایی

کمپانی اتریشی “MED-El” اخیرا موفق به توسعه یک پچ ارتعاشی گوش شده است که می‌تواند به هزاران فرد دارای مشکل شنوایی کمک کند.

به گزارش دیلی میل، دستگاه مذکور “Adhear” نام دارد و قادر به انتقال امواج صوتی از طریق استخوان‌های جمجمه به گوش داخلی است.

این امواج صوتی از آسیب گوش خارجی و میانی که می‌تواند باعث ناشنوایی شود، می‌گذرد و افراد را از دست برخی از سمعک‌های معمولی راحت می‌کند.

شایع ترین نوع ناشنوایی که کاهش شنوایی حسی عصبی (Sensorineural hearing loss) یا (SNHL) نامیده می شود ، در اثر آسیب به گوش داخلی یا عصب شنوایی(که اطلاعات را از گوش داخلی به مغز برای تبدیل به صدا منتقل می کند) ایجاد می شود.

کاهش شنوایی حسی عصبی یکی از انواع ناشنوایی است که علت آن بروز مشکل در عصب دهلیزی حلزونی‌ (زوج هشتم اعصاب مغزی) است.

دومین شکل شایع ناشنوایی، “کم شنوایی انتقالی” (conductive hearing loss) است و زمانی رخ می دهد که صداها نمی توانند از گوش خارجی و میانی به گوش داخلی برسند.

کم شنوایی انتقالی معمولاً در اثر عفونت ، پرده گوش سوراخ شده یا کانال گوش غیرمعمول باریک ایجاد می شود. سمعک‌های متعارف به برخی از افراد مبتلا به کم شنوایی انتقالی کمک می‌کند ، اما اکثر مردم‌ از دستگاه های هدایت استخوانی استفاده می‌کنند زیرا دستگاه‌های مذکور آنها را قادر می‌سازد تا بدون استفاده از گوش بیرونی یا میانی خود ، صداها را بشنوند. اما ، تاکنون استفاده از بسیاری از این دستگاه ها نیاز به کاشت جراحی داشتند.

برخلاف دیگر دستگاه‌ها، دستگاه ” Adhear” نیاز به کاشته شدن ندارد و از پچ مثلثی و یک پردازنده صوتی تشکیل شده است. این پچ مقاوم در برابر آب در پشت گوش قرار گرفته و پردازنده آن که تقریباً به اندازه یک پاک کن کوچک است ، به آن وصل میشود.

چنانچه قصد خرید سمعک جدید دارید و یا می خواهید با انواع مدل های جدید سمعک آشنا شوید ، خواندن این مطلب را از دست ندهید :(کلیک کنید)

امواج صوتی توسط دو میکروفون در پردازنده جمع می‌شوند و به لرزش تبدیل می‌شوند. سپس اینها از پچ و در امتداد استخوان های جمجمه تا گوش داخلی عبور می کنند.

با حرکت دادن یک چرخ کوچک در کنار پردازنده ، می توان میزان صدا را تنظیم کرد. کاربران می‌توانند در شب یا هنگام دوش گرفتن دستگاه‌ها را برداشته و تنها پچ مقاوم در برابر آب را در پشت گوش خود قرار دهند.

این وسیله را علاوه بر افراد دارای کاهش شنوایی انتقالی و کاهش شنوایی حسی عصبی افرادی که یک گوش آنها ناشنوا است نیز می‌توانند استفاده کنند. پژوهشگران برای آزمایش، این دستگاه را بر پشت گوش ۱۰ فرد قرار دادند و مشاهده کردند این پچ به طور قابل توجهی شنوایی افراد را بهبود بخشیده است.

جزئیات این دستگاه و طرز استفاده از آن در ویدیو قابل مشاهده است.

منبع:خبرگزاری ایسنا


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشابیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرصفحه اصلیمصاحبه هاسخن هفته