دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


تست شنوایی با نگاه کردن به چشم‌ها

تست شنوایی

محققان موسسه علوم اعصاب وابسته به دانشگاه اورگان در آمریکا روشی ابداع کردند تا بتوانند تست شنوایی را فقط با نگاه کردن به چشم‌ها انجام دهند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) ازمدیکال نیوزتودی، در تست‌های شنوایی معمولا از افراد خواسته می‌شود، به محض شنیدن صدایی خاص، دکمه‌ای را فشار دهند یا دست‌شان را بلند کنند. بدین ترتیب متخصص شنوایی‌شناسی می‌تواند وضعیت شنوایی افراد تحت آزمایش را بررسی‌ کند.

اما برخی از افراد مورد آزمایش، مانند نوزادان یا کسانی که به سکته‌های مغزی مبتلا هستند، توانایی واکنش نشان دادن به شنیدن صدا را ندارند.

اخیرا محققان موسسه علوم اعصاب دانشگاه اورگان، برای تست شنوایی روشی ابداع کردند که نیازی به واکنش مستقیم فرد آزمایش‌شونده نیست. در این تست جدید، مقدار گشاد شدن مردمک چشم فرد اندازه‌گیری می‌شود.

ایده استفاده از مردمک چشم زمانی به ذهن این محققان رسید که دیدند، مردمک چشم جغدها با تشخیص صداها باز می‌شود. آنها می‌خواستند بدانند که آیا این موضوع در انسان هم صحت دارد یا خیر.

این محققان برای بررسی این موضوع از فناوری ردیابی چشم استفاده کردند و مردمک چشم‌های ۳۱ بزرگسال، با سن متوسط ۲۴ سال را بررسی کردند.

آنها هنگام انجام دادن تست استاندارد شنوایی، برای مشاهده مردمک چشم داوطلبان از دوربین‌های تصویر‌برداری مادون قرمز استفاده کردند. همچنین این داوطلبان باید با شنیدن صداهای با فرکانس‌های به ترتیب ۱، ۲، ۴ و ۸ کیلوهرتز، دکمه‌ای را فشار می‌دادند.

هنگام انجام این تست، داوطلبان باید خیره به یک صفحه نمایش کامپیوتر هم نگاه می‌کردند. در همین زمان محققان اندازه مردمک داوطلبان را حداقل ۱ ثانیه قبل و سپس ۲ ثانیه پس از شنیدن صدا بررسی کردند.

مردمک چشم داوطلبان همزمان با واکنش فشردن دکمه، باز می‌شد. در واقع حدود ۰,۲۵ ثانیه پس از شنیدن صدا، این اتساع رخ می‌داد.

این محققان می‌گویند، گشاد شدن مردمک چشم با شنیدن هر صدا، به‌ اندازه روش فشردن دکمه در تست شنوایی، حساس و مطمئن است.

این محققان می‌گویند، این تحقیق آنها به وسیله محققان دیگر هم بررسی شده و همگی به این نتیجه رسیده‌اند که تست شنوایی با کمک مردمک چشم مطمئن است و می‌تواند برای افرادی که توانایی ارتباط برقرار کردن با دیگران را ندارند، مفید باشد.

منبع: سایت طبنا


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشابیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرصفحه اصلیمصاحبه هاسخن هفته