دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


اختراع رباتی برای آموزش زبان به کودکان ناشنوا

محققان در دانشگاه "گالاودت"(gallaudet) موفق به توسعه یک ربات شدند که می تواند زبان را به کودکان آموزش دهد. این ربات حتی می تواند به کودکان ناشنوا کمک کند تا زبان مادری خود را یاد بگیرند. این دستگاه که نمونه اولیه آن(RAVE) نامیده می شود، می تواند بر روی گهواره یک کودک شیرخوار آویزان شود و با تشخیص زمان یادگیری کودک، با وی ارتباط برقرار کند. این یک ربات چاپ سه بعدی است که یک الگوریتم مبتنی بر اسکن های عصبی و حرارتی و یک صفحه نمایش کامپیوتری با یک "چهره رایانه ای"(آواتار) دارد که از زبان اشاره آمریکایی در یک سرعت معین و مشخص استفاده میکند. تولید این محصول با کمک هزینه 1.1 میلیون دلاری از "بنیاد ملی علوم"(NSF) و همکاری "بنیاد ویلیام میرون کک"(W.M. Keck Foundation) به مدت سه سال به طول انجامید. نتایج اولیه نشان میدهد که این ربات می تواند توجه کودکان را هر بار به مدت شش دقیقه به خود جلب کند.
نوزادانی که تنها شش تا هشت ماه دارند، پس از چند دقیقه در طول این کار با یک ریتم همراه با زبان اشاره شروع به حرکت می کنند. همگام شدن با این ریتم نشان می دهد که یک کودک برخی از پایه های مهم هر زبان، مانند صداها و یا سایر واحدهای اساسی یک زبان را تشخیص داده و یاد گرفته است.
این ربات میتواند به پدران و مادرانی که کودکان کم شنوا یا ناشنوای مادرزاد دارند، کمک زیادی بکند.محققان این پژوهش، این ربات را در تاریخ 24 اکتبر در کمیته بنیاد ملی علوم ارائه خواهند کرد و قصد دارند تا این فناوری را در یک سال آینده باز هم ارتقا دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشاچگونه درد عفونت گوش را تسآزمایش شنوایی اطفالبیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرصفحه اصلیمصاحبه هاسخن هفته