دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


وضعیت نامناسب شیرخوردن کودک و خطر کم شنوایی

خسرو گورابی، با تأکید بر لزوم سنجش شنوایی نوزادان هنگام تولد اظهار داشت: بهتر است تمام نوزادانی که متولد میشوند مورد ارزیابی شنوایی قرار گیرند؛ اگر ابتدای تولد، آزمونهای شنوایی را انجام دهیم میتوانیم از بروز کمشنوایی در آینده پیشگیری کنیم اما در صورت عدم ارزیابی شنوایی هنگام تولد میتوان در سالهای بعد به سنجش شنوایی فرد بپردازیم.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران عفونتهای گوش میانی را اصلیترین علت کمشنوایی در کودکان عنوان کرد و گفت: شیر دادن نامناسب به نوزاد میتواند موجب ابتلا به عفونت گوش میانی در او شود. بر این اساس نوزاد باید موقع شیر خوردن در وضعیتی قرار گیرد که سر او بالاتر از بدنش باشد زیرا شیپور استاش در نوزادان کوتاهتر، گشادتر و افقیتر است و ممکن است موقع شیر خوردن شیر وارد شیپور استاش شده، آن را ببندد و به علت تهویه نامناسب گوش میانی دچار التهاب شود.

این شنواییشناس ادامه داد: التهاب گوش میانی که یکی از دلایل آن وضعیت نامناسب موقع شیر خوردن است میتواند موجب کمشنوایی شود همچنین لوزه سوم بزرگ و سرماخوردگی میتواند التهاب گوش میانی را تشدید کند.
رئیس انجمن شنوایی شناسان ایران با توصیه به مادران برای یاد گرفتن نحوه مناسب شیر دادن به نوزاد تصریح کرد: بهتر است مادران شب موقع شیر دادن به نوزاد بنشینند کودک را بغل کنند و به او شیر دهند.
وی خاطر نشان کرد: کمشنوایی در سنین بالاتر میتواند موجب گرفتگی بینی شده و فرد ناچار شود از دهان نفس بکشد. این موضوع میتواند موجب نیاز به ارتودنسی شده زیرا فرم فک کودک تغییر میکند.

منبع: خبرگزاری فارس


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
چگونه درد عفونت گوش را تسآزمایش شنوایی اطفالمرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشابیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه هاصفحه اصلیسخن هفته