دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


جامعه با موضوع کم شنوایی چگونه برخورد می کند

از هر 1000 تولد، 3 نوزاد کم شنوایی قابل توجه دارند.بر همین اساس تخمین زده می شود که 30 میلیون نفر از جمعیت بالای 12 سال، مبتلا به کم شنوایی هستند. با این وجود فقط 20 درصد از افراد مبتلا به کم شنوایی از سمعک استفاده می کنند.

این آمارها در جای خود نگران کننده هست. در مقایسه، 75 درصد از بزرگسالان مبتلا به کم بینایی از عینک و وسایل مشابه استفاده می کنند. از این رو به نظر می رسد نگاه جامعه نسبت به کم شنوایی و کم بینایی تفاوت آشکاری دارد.

در اینجا به برخی از دلایل مهم این موضوع اشاره می شود:

تصور عمومی

بسیاری از مردم کم بینایی را معلویت نمی دانند، اما هنوز کم شنوایی به عنوان مشکل قابل جبران مورد پذیرش عموم مردم قرار نگرفته است.

قیمت

بر اساس آمارهای جهانی، 68 درصد از افراد مبتلا به کم شنوایی، دلیل اصلی عدم استفاده از سمعک را فقدان حمایت و پوشش سازمان های بیمه گر می دانند.

در معرض دید بودن

درحالیکه بسیاری از ورزشکاران و هنرپیشه های معروف از عینک استفاده می کنند، اما استفاده از سمعک هنوز واجد جاذبه های زیبایی شناختی نیست.

کم شنوایی در محیط کار و مدرسه

کم شنوایی باعث می شود تا فرد نتواند در محیط کار یا مدرسه حواسش را به خوبی جمع کند. هم چنین مطالعات نشان می دهد که بزرگسالان کم شنوا از سطح درآمد کمتری نسبت به دیگران برخوردار هستند.

کم شنوایی در محیط های اجتماعی

کودکان کم شنوا در برقراری ارتباط مشکل دارند و کودکان دیگر تصور می کنند که آن ها تمایلی برای دوست شدن ندارند.

ارتباط با دیگران

توانایی برقراری ارتباط با دیگران کلیدی ترین بخش هر ارتباط را تشکیل می دهد. کم شنوایی باعث ضعف در برقراری ارتباط می شود.

بر اساس تخمین سازمان بهداشت جهانی، 360 میلیون نفر در سراسر دنیا مبتلا به کم شنوایی هستند. کم شنوایی یکی از مشکلات جدی نظام سلامت کشورها محسوب می شود و پس از آرتریت و دیابت، شایع ترین اختلال سالمت می باشد. با این وجود به دلیل پنهان بودن معلولیت کم شنوایی، بسیاری از مردم آن را با سرد مزاجی، کندی و مشکلات شخصیتی اشتباه می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کم شنوایی و تاثیرات منفی آن می توانید به لینک (دانستنی ها، کم شنوایی) مراجعه کنید.

منابع در آرشیو سایت موجود می باشد.

تهیه و تدوین: موسسه دانش بنیان نیوشا


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشاچگونه درد عفونت گوش را تسآزمایش شنوایی اطفالبیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه هاصفحه اصلیسخن هفته