دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


کم شنوایی کودکان قبل از 3 ماهگی تشخیص داده شود

نایب رئیس انجمن شنوایی شناسی ایران گفت: تشخیص کم شنوایی کودکان زودتر از 3 ماهگی و توانبخشی تا قبل از 6 ماهگی باعث از بین رفتن تفاوتهای آشکار میان کودک کم شنوا و فرد عادی می شود.به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سعید ملایری در آستانه برگزاری دهمین کنگره شنوایی شناسی ایران گفت: ارزیابی و تشخیص کم شنوایی و توانبخشی به موقع در بدو تولد و انجام غربالگری شنوایی در مراکز درمانی و بیمارستانها، امکان دستیابی به زندگی طبیعی را برای کودکان کم شنوا فراهم میکند.
وی افزود: در صورتی که کم شنوایی کودکان زودتر از 3 ماهگی تشخیص داده شده و توانبخشی مورد نیاز تا قبل از 6 ماهگی شروع شود باعث از بین رفتن تفاوتهای آشکار میان کودک کم شنوا و فرد عادی شده و کودک کم شنوا از تمامی فرصتهای معمول و طبیعی زندگی مانند تحصیلات و پذیرش مسئولیتهای اجتماعی که یک کودک هنجار داراست، بهره مند میگردد.
دکترملایری در زمینه درمان اختلالات شنوایی گفت: در صورت نارسایی گوش داخلی یا آسیب به عصب شنوایی، راه درمان، استفاده از وسایل کم شنوایی و توانبخشی شامل سمعک و کاشت حلزون است و امروزه استفاده از سمعک از همان بدو تولد برای کودکان کم شنوا قابل تجویز است و در مواردی نیز که کم شنوایی در حد عمیق میباشد از وسیله تقویت کننده دیگری به نام کاشت حلزون برای جبران کم شنوایی استفاده میگردد. در حال حاضر و براساس آمارهای جهانی کاشت حلزون یکی از موفق ترین پروتزهای زیستی در دنیاست که می تواند افراد مبتلا به کم شنوایی و ناشنوایی را به زندگی عادی بازگرداند.
دکترملایری توانبخشی شنوایی را به دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم کرده و اظهار داشت: در زمینه سخت افزاری که همان استفاده از وسایل و تجهیزات کم شنوایی میباشد با توجه به پیشرفتهایی که در دنیای دیجیتال اتفاق افتاده ما شاهد ساخت سمعکهای دیجیتالی هوشمند با حافظه جانبی هستیم که امکان تفکیک صدای گفتاری از صداهای محیط را به بهترین شکل دارا میباشد و فرد را قادر به درک و شنیدن بهتر صدای افراد مخاطب میکند.
نایب رئیس انجمن شنوایی شناسی ایران افزود: در حال حاضر با وجود بیش از 2 هزار متخصص شنوایی شناس در کشور، در زمینه تشخیص کم شنوایی و تنظیم این پردازشگرهای پیشرفته از امکانات بسیار خوبی برخورداریم ولی در زمینه نرم افزاری یا بحث آموزش توانبخشی، نیازمند بومی سازی هرچه بیشتر مطالب علمی در این زمینه هستیم که امیدواریم با حمایت و کمک مسئولان مربوطه بتوانیم در این امر نیز شاهد رشد و پیشرفت هرچه بیشتر باشیم.

منبع : تی نیوز


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
چگونه درد عفونت گوش را تسآزمایش شنوایی اطفالمرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشابیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه هاصفحه اصلیسخن هفته