دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


دکترای حرفه ای شنوایی شناسی راه اندازی شود

دکترای حرفهای شنوایی شناسی راهاندازی شود. نایب رئیس انجمن شنوایی شناسی در خصوص مقاطع تحصیلی شنوایی شناسی گفت: در زمینه شنوایی شناسی باید مقطع دکترای حرفهای این رشته را راه اندازی کرد.سعید ملایری، نایب رئیس انجمن شنوایی شناسی در گفتگو باخبرنگارحوزه بهداشت و درمان گروه علمی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به پیشنهاد عملیاتی این انجمن در خصوص مقاطع تحصیلی شنوایی شناسی اظهار کرد:در زمینه شنوایی شناسی بایدمقطع دکترای حرفهای این رشته را راه اندازی کرد تا هم بتوان نیروهای موجود تحصیل کرده در مقطع دکترای این رشته را به کارگرفت و هم افرادی را از ابتدا در مقطع دکترای حرفهای تربیت کرد. هم اکنون این مقطع در رشته شنوایی شناسی وجود ندارد. وی افزود: هماکنون دانشجویان دکترای شنوایی شناسی، 22 واحد پایان نامه میگذرانند به دلیل آنکه انجام کارهای تحقیقاتی دراینزمینه اهمیت دارد اما این میزان در مقطع دکترای حرفهای به 6 واحد میرسد و در این مقطع بیشتر مباحث بالینی و حرفهای مطرح شود. تحصیل در این مقطع میتواند خدمات بیشتری را در مقایسه با دکترا به بیماران در زمینه شنوایی شناسی ارائه دهد.

نایب رئیس انجمن شنوایی شناسی ادامه داد: هماکنون مقطع دکترای رشته شنوایی شناسی در کشور وجود دارد دانشجویان این مقطع متناسب با تعداد واحدهای آن برای حضور در دانشگاهها تربیت میشوند و دانشگاهها نیز قادر به جذب تمام این دانشجویان نیستند.

ملایری با اشاره به تناسب میان متخصصین شنوایی شناسی و جامعه بیان کرد: بر اساس استراتژی که در زمینه پذیرش دانشجو وجود دارد میزان دانشجویان رشته شنوایی شناسی بیش از نیاز جامعه است و سالیانه تعداد زیادی از دانشجویان این رشته در دانشگاهها تحصیل میکنند این مسئله جامعه را با بازار اشباع شدهای از متخصصین شنوایی روبرو میکند در صورتی که وزارت بهداشت، سیاست منطقی در زمینه توزیع متخصصین شنوایی شناس در پیش بگیرد، میتوانند به ارائه خدمات در مناطق محروم بپردازد.

نایب رئیس انجمن شنوایی شناسی با اشاره به تراکم بیش از اندازه شنوایی شناس در کشلانشهرها از جمله تهران اظهار داشت: این مسئله، رقابت حرفهای نامناسبی را در جامعه ایجاد خواهد کرد. در انجمن شنوایی شناسی همواره بر روی چالش تناسب میان میزان پذیرش دانشجو و نیاز جامعه تاکید شده است در صورتی که سیاست سلامت مبتنی بر عدالت در وزارت بهداشت تعریف شود، متخصصین شنوایی شناس در مناطق مختلف کشور توزیع میشوند و تمرکز این متخصصین در کلانشهرها بیش از این اتفاق نخواهد افتاد.

ملایری تصریح کرد: به منظور آنکه تمرکز شنوایی شناسان در کلانشهرها از میان برود، دانشگاههای شهرستانها بیشتر متولی پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی و دانشگاههای تهران متولی پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی شوند.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشاچگونه درد عفونت گوش را تسآزمایش شنوایی اطفالبیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه هاصفحه اصلیسخن هفته