دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


چگونه جرم گوشم را تمیز کنم؟

استفاده از گوش پاک کن برای پاک کردن جرم گوش مضر است، زیرا سبب آسیب رساندن به گوش و تشدید گرفتگی می‌شود. واقعیت این است که گوش پاک کن برای تمیزی قسمت داخلی گوش مناسب نیست و فقط از آن برای قسمت بیرونی باید استفاده کرد.

تمیز کردن جرم گوش

اگر گوشتان می‌خارد و یا می‌خواهید موم یا جرم گوش تان را از بین ببرید، هرگز گوش پاک کن و یا چیزی را داخل گوشتان فرو نکنید. بهترین راه استفاده از روغن زیتون برام نرم کردن موم گوش است.

تمیز کردن گوش با روغن زیتون!

همان طور که می‌دانید استفاده از گوش پاک کن برای تمیز کردن موم گوش خطرناک است، زیرا ممکن است باعث گرفتگی گوش شده و در صورت عدم دقت، به گوش آسیب برساند.

به جای استفاده از گوش پاک کن می‌توانید از چند قطره روغن زیتون یا روغن بچه برای نرم کردن موم در گوش خود استفاده کنید تا پاک کردن آن راحت‌تر شود.

آیا باید گوش‌های خود را تمیز کنید؟

شاید از پاسخ این پرسش شگفت زده شوید، اما تمیز کردن گوش ضرورتی ندارد و یک مسئله پزشکی نیست، زیرا در اکثر موارد گوش، به صورت خود به خود تمیز می‌شود و نیازی به کمک دیگری از سوی شما نیست.

در موارد معدودی گوش نیاز به یک اسکراب اضافی دارد و آن هم شرایطی است که موم گوش سفت شده، گوش آلوده و یا مسدود شده است. در این صورت می‌توانید به پزشک مراجعه کنید تا روشی را برای پاکسازی گوشتان توصیه کند.

درصورتی که گرفتگی گوش به علت فشرده شدن موم باشد، برای نرم کردن آن می‌توان از محلول‌های خاصی که با استفاده از سرنگ گوش را شستشو می‌دهند استفاده کرد، اما اگر علت گرفتگی گوش، عفونت باشد این روش کافی یا کارآمد نخواهد بود و احتمالاً برای بهبودی نیاز به مصرف آنتی بیوتیک خواهید داشت.

با وجود این که بسیاری از افراد نیازی به شستشوی گوش ندارند چنانچه در بخش سلامت نمناک بار‌ها گفته شده است، برخی افراد از جمله سالمندان به دلیل وجود مو در گوش و تولید بیش از حد موم در گوش خود شکایت دارند و برای خلاص شدن از آن راه‌هایی را برمی گزینند.

رفع موم گوش

استفاده از روغن زیتون برای از بین بردن موم گوش:

همان طور که گفته شد استفاده از گوش پاک کن برای پاک کردن جرم گوش مضر است، زیرا سبب آسیب رساندن به گوش و تشدید گرفتگی می‌شود. واقعیت این است که گوش پاک کن برای تمیزی قسمت داخلی گوش مناسب نیست و فقط از آن برای قسمت بیرونی باید استفاده کرد.

یکی از گزینه‌های جایگزین برای گوش پاک کن، استفاده از روغن زیتون گرم یا آب است.

دراین روش ۲-۳ قطره از این مایعات را در گوش خود بریزید، این مایعات ظاهراً جرم گوش را نرم و پاک کردن آن را آسان می‌کنند. این روش درمانی برای بسیاری از افراد بی خطر است، اما آیا استفاده از روغن زیتون در گوش همان طور که بسیاری از افراد فکر می‌کنند بی ضرر است؟

عوارض استفاده از روغن زیتون برای گوش

پاسخ به این پرسش کاملا منفی نیست، همان طور که برخی پزشکان خاطرنشان می‌کنند شستشوی گوش با روغن زیتون می‌تواند عوارض جانبی مانند سوزش پوستی، واکنش‌های آلرژیک، خارش، سرگیجه و عفونت گوش خارجی را به همراه داشته باشد. همچنین تحقیقات پزشکی نیز در این باره وجود دارد و این مسئله را تا حدودی تایید می‌کند.
به عنوان مثال، براساس مطالعه‌ای که انجام شد، قطره‌های روغن زیتون باعث نرم شدن موم گوش می‌شوند، اما در واقع از طرفی باعث افزایش میزان موم گوش نیز خواهند شد و همین امر باعث می‌شود که روشی با اثری معکوس محسوب شود، اما به یاد داشته باشید که انجام این کار ضروری نیست و اگر روغن زیتون حتی مفید هم باشد باز هم بحث برانگیز است، زیرا ممکن است باعث ایجاد موم بیشتر در گوش شود.

به خاطر بسپارید کسانی که پرده گوششان پاره شده و کودکان، هرگز نباید از این روش یا مایعات دیگر برای تمیز کردن گوش خود استفاده کنند مگر این که توسط پزشک توصیه شود.

منبع: سایت نمناک


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشابیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه هاصفحه اصلیسخن هفته