دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


همگام سازی امواج مغزی با استفاده از محرکات صوتی

همگام سازی امواج مغزی با استفاده از محرکات صوتی

همانطور که می دانید یکی از مولفه های صوت، فرکانس می باشد. سوال این است که آیا می توان با استفاده از ارایه یک محرک صوتی-برای مثال 10 هرتز که تاثیرات آرامش بخش دارد- امواج مغزی را تغییر داد؟ گوش انسان اساسا قابلیت دریافت فرکانس های 20 تا 20000 هرتز را دارد. از طرف دیگر می دانیم که فرکانس های مهیج و تاثیرگذار در امواج مغزی معمولا در محدوده فرکانس های پایین تر از 20 هرتز قرار دارد.

در سال 1839 میلادی یک دانشمند به نام داو پدیده ای را کشف کرد درحال حاضر با عنوان "زنش دوگوشی" از آن نام می برند. البته او در آن زمان از ارزش علمی این پدیده شناخت کاملی نداشت. داو دریافت که اگر فرکانس های مختلفی به هر گوش ارایه شود، تفاوت میان این فرکانس ها در سر به شکل زنش دوگوشی شنیده می شود. برای مثال، اگر صوتی با فرکانس 400 هرتز به گش چپ و صوتی با فرکانس 410 هرتز به گوش راست فرستاده شود، صوتی با فرکانس 10 هرتز در سر شنیده می شود.

ادامه دارد.... http://newsha.ir


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشاچگونه درد عفونت گوش را تسآزمایش شنوایی اطفالبیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه هاصفحه اصلیسخن هفته