دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


فرهنگ استفاده از سمعک را بپذیریم

افراد به راحتی از عینک استفاده میکنند، اما از مصرف سمعک به بهانه های مختلف گریزانند.

مدیرگروه شنوایی شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه با بیان اینکه فرهنگسازی استفاده از وسایل کمک شنوایی هنوز در کشور ما جا نیفتاده و کمشنوایان از آن رنج زیادی میبرند، گفت: هماکنون به راحتی فرهنگ استفاده از عینک در مشکلات بینایی پذیرفته شده و برای فردی که مشکل بینایی دارد بدون هیچ دغدغهای عینک تجویز میشود.

سعید فراهانی افزود: حتی برخی عینک را به صورت تفننی مورد استفاده قرار میدهند، اما در بحث شنوایی، کودکی که شنیدن از نان شب برای او واجبتر است و جوانی که باید ارتباط خوبی با اجتماع داشته باشد، از استفاده از سمعک به لحاظ بعد اجتماعی آن اجتناب میکنند. این مساله باعث شده مشکل شنوایی به شدت در کشور تشدید شود.

وی تصریح کرد: اگرچه امکانات زیادی در این زمینه داریم و بهترین نوع سمعکها را وارد کشور میکنیم، اما متاسفانه فرهنگ استفاده از آن در ایران وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه باید پذیرفت که کم شنوایی یک نقص بوده و جبران این نقص به راحتی با یک سمعک قابل حل است، تصریح کرد: افراد نباید اشخاص سمعکی را مورد تمسخر قرار دهند و احساس نکنند این فرد دچار یک معلولیت است. همچنین سمعک در بحثهای شغلیابی، آموزش و تدریس نباید ملاک عمل باشد. من بیماری داشتم که میگفت قرار است در سازمان ارتقا پیدا کنم، اما در صورت استفاده از سمعک این موقعیت را از دست میدهم. این در حالی است که بسیاری از افراد ارتقا پیدا میکنند و مشکل بینایی دارند و هیچکس به آنها توجه نمیکند.

فراهانی با یادآوری اینکه یک بیمار باید به درجه خاصی از استیصال برسد تا از سمعک استفاده کند، خاطرنشان کرد: حتی شاید این فرد سالهای سال از این وسیله استفاده نکرده و حاضر شده خود را از بسیاری از امکانات اجتماعی محروم کند.

وی اضافه کرد: کودکانی را در جامعه میبینیم که افت شنوایی دارند و حتماً باید از سمعک استفاده کنند تا مراحل زبانآموزی، آموزش، افزایش حافظه، افزایش یادگیری، توان اجتماعی و ویژگیهای شناختی آنها رشد پیدا کند، اما از آنجاکه والدین تصور میکنند قراردادن سمعک در گوش کودک یک عیب است، فرزند خود را از این وسیله درمانی محروم میکنند و این کودک با نقایص زیاد شناختی، حافظهای، فکری و... رشد میکند.

منبع: سلامانه


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشابیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه هاصفحه اصلیسخن هفته