دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


چطور گوشمان را تمیز کنیم؟

متخصصان با توجه به اهمیت نحوه پاک کردن جرم گوش نکاتی را بیان کرده‌اند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

چطور گوشمان را تمیز کنیم

بدن ما مواد زیادی تولید می‌کند که ممکن است در هر فرد متفاوت باشد. یکی از چیزهایی بدن تولید می‌کند و برای ما آزاردهنده استجرم گوشاست. اما باید بدانیم چطور گوشمان را تمیز کنیم ؟ متخصصان با توجه به اهمیت نحوه پاک کردن جرم گوش نکاتی را بیان کرده‌اند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

گرفتگی گوش

شاید نیازی به تمیز کردن گوش خود نداشته باشید

دکتر ویت جراح گوش و حلق و بینیمی‌گوید: «بسیاری از مردم نیازی به برداشتن موم گوش خود ندارند. این لایه پوششی برای محافظت از کانال گوش است. ماده‌ای که تولید می‌شود ضدآب و ضدمیکروب است و کمک می‌کند که گوش عفونت نکند

درمان عفونت گوش با کارهایی ساده در خانه

این موم باعث می‌شود درون گوش خشک نشود. گوش نیز مثل بسیاری از اندام‌ها خودش را تمیز می‌کند پس در بسیاری از مواقع نیازی به پاک کردن گوش نیست. دکتر لوستینگ رئیس بخش جراحی سر و گردن دانشگاه کلمبیا می‌گوید: «اگر خدا گوشی طراحی می‌کرد که نیاز به پاک کردن داشت بسیار ناامیدکننده بود چون ما 500 هزار سال پیش گوش‌پاک‌کن نداشتیم.»

از گوش‌پاک‌کن استفاده نکنید

هشداری که همیشه راجع‌به گوش‌پاک‌کن وجود دارد این است که نباید آن را درون کانال گوش قرار داد. این سوآب‌های پنبه‌ای باعث خراش در گوش یا خونریزی و آسیب به پرده گوش می‌شوند. دکتر لوسینگ می‌گوید: «گوش‌پاک‌کن اغلب مثل یک پیستون عمل می‌کند و باعث فرورفتن موم در گوش می‌شود. اغلب کسانی که جرم گوش دارند از گوش‌پاک‌کن استفاده می‌کنند.

عفونت گوش

برداشتن موم از کانال باعث خشک شدن و در نتیجه خارش گوش می‌شود.» استفاده از شمع گوش برای تمیز کردن گوش نیز باب شده ولی پزشکان می‌گویند که این کار هیچ تأثیری ندارد و در برخی موارد موجب سوختن گوشتان خواهد شد.

اما چطور گوشمان را تمیز کنیم ؟

اگر می‌خواهید گوشتان را تمیز کنید توجه داشته باشید که فقط قسمت بیرونی آن را پاک کنید. دکتر لوستینگ اظهار دارد: «توصیه من این است که مردم اجازه دهند که بدن کار خودش را انجام دهد و اجازه دهند که موم خودش بیرون بیاید. بهتر است یک لیف را خیس کنید و قسمت خارجی گوش را با آن تمیز کنید.» پزشکان تأکید می‌کنند که با شستن موها گوش هم شسته می‌شود. اگر اصرار دارید که گوشتان را تمیز کنید فقط بیرون آن را با یک انگشت یا پارچه نرم پاک کنید. همچنین قطره‌ هایی وجود دارد که به وسیله آن‌ها جرم گوش نرم می‌شود. استفاده از این قطره‌ها بی‌خطر است.

اگر برای گوشتان مشکلی پیش آمد حتماً به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. گاهی به دلیل وجود جرم گوش مشکل کم‌شنوایی پیش می‌آید که با شست‌وشوی ساده درمان می‌شود.


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشابیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه هاصفحه اصلیسخن هفته