دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


کمک به افراد کم شنوا با کشفی بزرگ

کم شنوایی

محققان دانشگاه براون موفق به تبدیل سیگنالهای عصبی مغز میمونهای رزوس به کمک یک رابط به کلمات انگلیسی شدند.

افرادی که دچار کم شنوایی هستند، ممکن است روزی به لطف مطالعه جدید محققان دانشگاه “براون” بتوانند راحت صحبت کنند. آنها توانستند سیگنالهای عصبی را از مغز میمونهای رزوس(Rhesus) گونهای از میمونهای دنیای باستان- بگیرند و با استفاده از یک رابط مغز و رایانه آنها را به کلمات انگلیسی ترجمه کنند.این کار میتواند راه را برای کمک به کاشت ایمپلنت مغزی برای کمک به افراد کم شنوا هموار کند.

محققان دانشگاه “براون” برای بازسازی سیگنالهای عصبی به کلمات انگلیسی از یک رابط مغز و رایانه استفاده کردند تا بفهمند که پستانداران نخستین صداها را چگونه میشنیدند.

“آرتو نورمیکو” استاد دانشکده مهندسی براون و یکی از محققان موسسه علوم مغز “کارنی” و نویسنده ارشد این تحقیق گفت: هدف اصلی مطالعه ما این است که درک بهتری از چگونگی پردازش صدا در مغز موجودات نخستین پیدا کنیم که در نهایت میتواند منجر به توسعه انواع جدیدی از پروتزهای عصبی شود.

طبق گفته گروه محققان، سیستمهای مغزی انسانها و پستانداران نخستین غیرانسانی در مرحله پردازش اولیه یکسان است. این پردازش اولیه در قشر شنوایی رخ میدهد و صداها را بر اساس چیزهایی مانند زیر و بمی یا لحن مرتب میکند. سپس این صداها در قشر شنوایی ثانویه پردازش میشوند و آنجاست که صداها به عنوان کلمات متمایز میشوند.

سپس این اطلاعات برای پردازش و سپس گفتار به قسمتهای مختلف مغز ارسال میشود. در حالی که پستانداران اولیه نمیفهمند منظور از کلمات چیست و محققان میخواستند بدانند که آنها چگونه کلمات را پردازش میکنند.

محققان برای انجام این کار فعالیت نورونهای میمونهای رزوس را در حالی که به کلمات انگلیسی و صداهای میمونهای رزوس دیگر گوش میدادند، ضبط کردند.

محققان برای ضبط سیگنالهای عصبی میمونها به دو ایمپلنت به اندازه نخود با مجموعهای از میکروالکترودها متکی بودند.

میمونها قادر به شنیدن کلمات یک و دو هجایی از جمله “tree”(درخت)، “good”(خوب) “north”(شمال)، “cricket”(کریکت) و “program”(برنامه) بودند. این نخستین بار بود که دانشمندان به لطف حسگرهای چندمنظوره قادر به ضبط اطلاعات شنیداری پیچیده شدند.

“نورمیکو” گفت: پیش از این، دادهها از قشر شنوایی ثانویه با الکترودهای تکی جمع آوری شده بود، اما تا آنجا که میدانیم این اولین ضبط چند الکترودی از این قسمت از مغز است. اساساً ما نزدیک به ۲۰۰ قطعه میکروسکوپی داریم که میتواند غنا و وضوح بالاتری از اطلاعات مورد نیاز را به ما ارائه دهد.

بخشی از مطالعه برای تعیین اینکه کدام الگوریتم رمزگشایی بهتر عمل میکند، متمرکز شده است. این الگوریتمها به طور قابل ملاحظهای از الگوریتمهای سنتی که در رمزگشایی دادههای عصبی از مناطق دیگر مغز موثر بودند، فراتر رفت. محققان میگویند هدف این است که روزی بتوانیم ایمپلنتهای عصبی ایجاد کنیم که بتواند به ترمیم شنوایی افراد کم شنوا کمک کند.

“نورمیکو” گفت: سناریوی آرمانی ما این است که سیستمهایی را توسعه دهیم که بسیاری از دستگاههای شنوایی را دور بزنند و مستقیماً به مغز بروند. همان میکروالکترودهایی که برای ثبت فعالیت عصبی در این مطالعه استفاده کردیم، ممکن است روزی برای ارائه مقادیر کمی از جریان الکتریکی در الگوهایی استفاده شود که به افراد توانایی شنیدن صداهای خاص را میدهد و به افراد کم شنوا کمک بزرگی خواهد کرد.

این مطالعه در مجله Nature Communications Biology منتشر شده است.

منبع:خبرگزاری ایسنا


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشابیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرصفحه اصلیمصاحبه هاسخن هفته