دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


سمعک، سرعت پیرشدن مغز را کاهش میدهد

استفاده از سمعک با کاهش سرعت پیرشدن مغز تا 8 سال، می تواند باعث جلوگیری از دمانس شود.

دانشمندان معتقدند که استفاده از سمعک می تواند سرعت پیر شدن مغز را تا 8 سال کاهش دهد و از دمانس مغزی جلوگیری کند.

در سال های اخیر چندین مطالعه رابطه ی بین کم شنوایی و اختلالات عصبی مثل آلزایمر را اثبات کرده است، اما این نکته نامشخص بود که آیا کم شنوایی یکی از نشانه های این بیماری است و یا اینکه خود سبب آن می باشد.

حال در یک مطالعه ای که در هزاران انسان بالای 50 سال انجام شده، دیده می شود که استفاده از سمعک، در بلند مدت می تواند از مغز انسان در مقابل زوال محافظت کند. این نتیجه نشانگر آن است که کم شنوایی می تواند باعث بروز دمانس شده و یا حداقل سرعت آن را افزایش دهد.

دانشمندان تصور می کنند کم شنوایی ممکن است به نقاط دیگری از مغز نیز آسیب برساند. هم چنین کم شنوایی، مانع ارتباط موثر فرد می شود که این نیز یکی از دلایلی است که سبب بروز اختلالات شناختی می شود.

پروفسور Clive Ballard، استاد دانشگاه و یکی از محققین این مطالعه در کالج پادشاهی لندن، می گوید: ” هنوز مکانیسم ارتباط کم شنوایی و دمانس مشخص نشده است. این قضیه می تواند فیزیولوژیک بوده و یا اینکه اجتماعی باشد.”

” یک فرضیه این است که زمانی که سلول های حسی مسئول شنوایی از کار می افتند این کار باعث می شود عصب شنوایی مربوطه که با مغز در ارتباط است نیز از کار بیافتد و این قضیه ممکن است به تدریج گسترش یابد.

” فرضیه ی دیگر این است که کم شنوایی به انزوای اجتماعی و یا افسردگی کمک می کند، که آنطور که می دانیم یکی از فاکتور های بروز دمانس هست.”

در طول 24 ماه مطالعه، از افراد خواسته می شد تا به طور منظم آزمون های شناختی بدهند تا حافظه ی کاری و تمرکز آن ها بررسی شود.

بعد از دو سال، مشخص شد 1557 نفر کم شنوایی که از سمعک استفاده می کردند نسبت به 2815 نفری که کم شنوایی داشتند اما از سمعک استفاده نمی کردند، می توانستند بهتر تمرکز کنند. آن هایی که سمعک استفاده نکرده بودند توانایی تمرکزشان در حد فردی 8 سال بزرگتر از خودشان بود.

دکتر Anne Corbett، استاد دانشگاه Exeter می گوید: ” کار ما یکی از بزرگترین مطالعات برای مطالعه ی اثرات استفاده از سمعک بود و نتیجه مشخص می کند که استفاده از سمعک واقعا از مغز محافظت می کند.

حال ما به کار بیشتری نیاز داریم تا این قضیه با جزئیات بررسی شده و در سیاست گذاری های کلان استفاده شود و مردم بتوانند در سنین سالمندی به راحتی زندگی کنند.”

دکتر Jana Voigt، رئیس مرکز تحقیقات آلزایمر در انگلیس درباره ی این تحقیق می گوید: ” این یک نتیجه ی فوق العاده است که باید در بخش بالینی آزمایش شود و در صورت اثربخش بودن می توان گفت که تشویق مردم برای استفاده از سمعک می تواند یک راه ساده اما بسیار موثر برای جلوگیری از آلزایمر باشد.”

برای مشاوره ی رایگان با کارشناسان مرکز و خرید سمعک می توانید به این صفحه مراجعه کرده و یا با شماره66845959-021تماس بگیرید.


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشابیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه هاصفحه اصلیسخن هفته