دکتر سعید ملایری

شنوایی شناسی


درمان اختلالات شنوایی با سلول های بنیادی

برای افرادی که مشکل شنوایی دارند این میتواند خبر خوبی باشد. محققان دریافتهاند که سلولهای بنیادی در بخش عقدهی مارپیچی موجود در گوش داخلی میتواند برای حفظ و ترمیم قابلیت شنوایی بسیار مؤثر باشد. سلولهای عقده مارپیچی برای عملکرد درست گوشتان بسیار ضروری هستند. یکی از رایجترین علل مشکل شنوایی آسیب غیرقابل ترمیم در گوش داخلی است.

سلولهای مربوط به عقده مارپیچی در بزرگسالان نمیتوانند بازسازی شوند و بنابراین نمیتوان از آنها برای رفع مشکل شنوایی استفاده کرد.برای افرادی که مشکل شنوایی دارند این میتواند خبر خوبی باشد. محققان دریافتهاند که سلولهای بنیادی در بخش عقدهی مارپیچی موجود در گوش داخلی میتواند برای حفظ و ترمیم قابلیت شنوایی بسیار مؤثر باشد. سلولهای عقده مارپیچی برای عملکرد درست گوشتان بسیار ضروری هستند. یکی از رایجترین علل مشکل شنوایی آسیب غیرقابل ترمیم در گوش داخلی است.

سلولهای مربوط به عقده مارپیچی در بزرگسالان نمیتوانند بازسازی شوند و بنابراین نمیتوان از آنها برای رفع مشکل شنوایی استفاده کرد. شواهد مربوط به تحقیقات اخیری که بر روی موشها انجام شده نشان میدهد سلولهای عقدهی مارپیچی میتوانند خود را بازسازی کرده و در نتیجه به سلولهای کامل عقدهی مارپیچی و نیز عصبها و نورگلیها یا همان بافتهای پشتیبان دستگاه عصبی تبدیل شود.محققان دریافتهاند که ویژگیهای خودسازی مجدد سلولهای بنیادی عقدهی مارپیچی میتواند امیدی به درمان مشکلات شنوایی باشد. آنها معتقدند که این سلولهای بنیادی میتواند منشأ درمانهای جایگزینی باشد که برای احیای ساختارهای عصبی گوش داخلی استفاده میشود.

نکاتی دربارهی مشکلات شنوایی و ناشنوایی
در حال حاضر حدود ۳۶۰ میلیون نفر در جهان از مشکلات شنوایی و ناشنوایی رنج میبرند. در واقع این رقم حدود ۵.۳ درصد از جمعیت جهان است که ۳۲ میلیون نفر آن بچهها هستند. مشکلات شنوایی و ناشنوایی خصوصا در افراد مسن بسیار شایع است. سر و صدا یکی از دلایل عمدهی مشکلات شنوایی محسوب میشود و بسیار شایع و در دسترس است. در واقع صدا و آلودگی صوتی در کشورهای توسعهیافته و در حال توسعه به عنوان نگرانی عمدهی مشکلات شنوایی محسوب میشود.
منبع: mayoclinic


آدرس مطب : تهران ،انتهای خیابان امام خمینی سپه غربی نرسیده به بزرگراه یادگار امام خمینی ،پلاک 1386
تلفن : 66845959 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرکز تخصصی نیوشامعرفی اپلیکیشن نیوشابیوگرافیآشنایی با کم شنواییسمعک و توانبخشی شنواییکلینیک بدشنواییکلینیک وزوز گوشاینفوگرافمقالات عمومیاخبارآزمون های تشخیصیمقالات تخصصیگالری فیلمسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرصفحه اصلیمصاحبه هاسخن هفته